Evropský parlament dal ve čtvrtek zelenou nové dohodě o předávání osobních údajů pasažérů v transatlantické letecké dopravě úřadům v USA. Podle ní lze tato data uchovávat až 15 let, pak se stanou anonymními.

Tyto anonymní údaje pak americké úřady budou moci uchovávat libovolně dlouho. Povinnost poskytnout informace USA se bude týkat všech leteckých dopravců mezi EU a Spojenými státy. Washington chce údaje využívat v boji proti terorismu a mezinárodnímu zločinu. Někteří europoslanci ale mají obavy, že osobní údaje mohou být zneužity i k řadě jiných účelů.

Podle dohody má totiž evidence obsahovat až 19 druhů citlivých osobních údajů. V datech bude možné dohledat například jméno, adresu cestujícího, jeho telefonní číslo, číslo jeho kreditní karty nebo případné zdravotní záznamy.

Passenger Name Record (PNR) nebo-li údaje jmenné evidence cestujících shromažďují letečtí dopravci v době, kdy si cestující rezervuje letenky. Podle amerických zákonů mají přepravci povinnost je předávat americkému ministerstvu vnitřní bezpečnosti.

Americké úřady budou moci podle nové smlouvy data uchovávat až pět let v aktivní databázi. Po prvním půl roce budou všechny údaje, které by mohly sloužit k určení totožnosti, skryty. Po pěti letech budou údaje přesunuty do nečinné databáze. Po dalších až deseti letech budou smazány údaje, které by mohly sloužit ke zjištění totožnosti cestujících.

Zamezit únosům letadel

V Evropském parlamentu přijetí dohody podporoval lídr konzervativců Martin Callanan. "V posledních letech jsme byli svědky několika pokusů vyhodit zaoceánský let do vzduchu. Jak bychom asi vypadali, kdybychom teď šanci zamezit těmto incidentům nechali být a pak by nám nějaký terorista proklouzl," řekl Callanan s tím, že Evropský parlament musí myslet na veřejnou bezpečnost. 

Jak utéct před Googlem? Máme několik rad: Měňte profily, zakažte historii - čtěte ZDE

Zregulujte kamery, vyzývají ochránci soukromí. Vláda zákon ještě nepřipravila - čtěte ZDE

Autorka parlamentní zprávy, nizozemská liberální poslankyně EP Sophia Veldová, připravovala návrhy dohody, ale nakonec hlasovala proti.

"Bohužel, tato dohoda nechrání práva evropských občanů, nemají adekvátní možnost právní nápravy," komentovala Veldová své rozhodnutí nepodpořit transatlantickou dohodu. Jiní poslanci ale zdůrazňovali, že dohoda, byť s nedostatky, je lepší než nic.

Členské země EU novou dohodu podepsaly již loni v prosinci. Souhlas EP ale potřebovaly k tomu, aby mohly rozhodnout o jejím uzavření. Až tak učiní, dohoda bude platit sedm let.