Severní Korea prohlásila, že na své území nevpustí inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří měli ověřit stav jejího programu obohacování uranu. Oznámily to v úterý podle agentury AFP japonské sdělovací prostředky s odvoláním na diplomatické zdroje.

Pchjongjang koncem února v zásadě na návrat inspektorů MAAE přistoupil. Za moratorium na testy raket dlouhého doletu, jaderné zkoušky i program obohacování uranu měl od Spojených států získat potravinovou pomoc.

USA slíbily odeslání 240 tisíc tun potravin. Jejich dodávky ale zastavily hned po březnovém oznámení z KLDR, že chystá start rakety, jež měla na oběžnou dráhu v rámci oslav zakladatele státu Kim Ir-sena vynést satelit. Bílý dům už potvrdil, že Severní Korea žádnou pomoc nedostane.

Po pátečním vypuštění rakety dlouhého doletu, které skončilo nezdarem, Pchjongjang označil dohodu za neplatnou, upozornil japonský deník Jomiuri Šimbun. Bez ohledu na neúspěch startu jej odsoudily nejen USA, Jižní Korea či Japonsko, ale i další země.

Rada bezpečnosti OSN v pondělí zpřísnila sankce proti severokorejskému režimu. Odsoudila start rakety jako porušení svých rezolucí, jež KLDR zakazují jakékoliv jaderné nebo raketové testy.

Pchjongjang nicméně tvrdí, že dohoda s Washingtonem by měla být naplněna navzdory vypuštění rakety. Podle AFP trvá na tom, že mise rakety měla civilní charakter. A zodpovědnost za nenaplnění dohody chce přisuzovat USA, uvedly zdroje citované japonským tiskem.

Severokorejský režim se ale nyní zřejmě cítí zproštěn závazku a mohl by přistoupit ke svému třetímu jadernému testu. Ty první uskutečnil v letech 2006 a 2009. Po nich rovněž vypouštěl rakety dlouhého doletu.