Cena údajně prvního západoněmeckého auta současné kancléřky Angely Merkelové se na aukčním portálu eBay vyšplhala už na téměř 130 tisíc eur, tedy v přepočtu na 3,2 milionu korun.

Tolik je ochoten neznámý kupec zaplatit za bílý, 22 let starý Volkswagen Golf, který má najeto na 190 tisíc kilometrů a musí na technickou kontrolu. Dražba končí v pondělí.

Jeho současný majitel za něj původně požadoval minimálně 10 tisíc eur (248 tisíc korun). Na Merkelovou bylo auto napsané v letech 1990 až 1995. Pořídila si ho v době, kdy působila jako zástupkyně mluvčího poslední východoněmecké vlády.

"Historický VW Golf doktorky Angely Merkelové, naší spolkové kancléřky", jak ho prodávající inzeruje na eBay, koupil prý před rokem. Byly na něm tehdy škody po bouračce. "Něco takového nemůžeš poslat do šrotu," řekl si tento Berlíňan, když v technickém průkazu uviděl, komu auto dříve patřilo.

Vyměnil na něm různé části, nechal ho nově nalakovat, postaral se o důkladné vyčištění interiéru. Aby mu udělal náležitou reklamu, vyfotografoval ho i před budovou kancléřství.

A jeho tah měl úspěch. Dražba někdejšího vozu v současnosti asi nejmocnější političky v Evropě zaznamenala na 140 přihození. Na zájmu o kancléřčin volkswagen se na aukčním portálu snaží vydělat i jiní. Na nabídce stejného modelu se například objevilo upozornění: "Bacha, ten není od Merkelové!"

Není to poprvé, kdy se někomu podařilo na prodeji auta prominentů takto zbohatnout. Před několika lety jistý milionář zaplatil skoro 190 tisíc  eur za Volkswagen Golf jen proto, že v jeho technickém průkazu byl jako majitel uveden Joseph Ratzinger, tedy současný papež Benedikt XVI.