Pchjongjang už neúspěch kosmické mise nepřímo potvrdil. Pro tamní režim znamená velkou ztrátu prestiže, napsala agentura Reuters.
Informace o tom, že se Severokorejcům start nezdařil, bez dalších podrobností potvrdil jihokorejský ministr zahraničí Kim Song-hwan. V televizním projevu podle agentury AP řekl, že Soul "ostře odsuzuje nové severokorejské vedení" za to, že ignorovalo výzvy mezinárodního společenství, aby start rakety zrušilo.
Za provokaci ho považuje Japonsko i Spojené státy, dnes se kvůli němu sejde Rada bezpečnosti OSN.
Podle Soulu se raketa po výbuchu rozpadla na dvacet kusů a pak spadla do moře západně od pobřeží Jižní Koreje. Ministerstvo obrany oznámilo, že zahájilo pátrací akci po jejích troskách.
Severní Korea tvrdila, že chce, aby raketa Unha-3 na oběžnou dráhu vynesla komunikační družici, která by na Zemi posílala informace třeba o vývoji počasí.
Většina západních zemí, Jižní Korea a Japonsko ale ujištěním stalinistického státu nevěřily a obávaly se, jde o zastírací manévr pro zkoušku rakety dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici. Severní Korea v uplynulých letech provedla dvě jaderné zkoušky.
Oznámení o neúspěšném startu rakety v severokorejské televizi
Severokorejská agentura KCNA uvedla, že satelit, který raketa měla vynést do vesmíru, se nedostal na oběžnou dráhu. "Vědci, technici a odborníci nyní vyhodnocují příčinu tohoto neúspěchu," uvedla oficiální agentura země, kde panuje tvrdá komunistická diktatura.
KLDR vypustila raketu Unha-3 z nové odpalovací rampy na svém západním pobřeží poblíž čínské hranice. Stalo se to k příležitosti oslav stého výročí narození severokorejského vůdce Kim Ir-sena.
Svět akci odsoudil
Neúspěch mise je ranou pro prestiž vedení izolované komunistické země a problémem pro nového mladého vůdce Kim Čong-una. "Vědci, technici a odborníci nyní vyhodnocují příčinu tohoto neúspěchu," uvedla oficiální agentura KCNA v prohlášení, které přinesla i severokorejská televize.
Start rakety bezprostředně odsoudily USA, Japonsko i Jižní Korea. Čína čekala s reakcí šest hodin a poté vyzvala ke klidu a zdrženlivosti na Korejském poloostrově. Spojené státy již dříve na Čínu naléhaly, aby na Pchjongjang vyvinula větší tlak a aby se snažila vypuštění rakety zabránit.
Rusko odsoudilo start v rámci prohlášení skupiny G8 a zdůraznilo, že Pchjongjang porušil rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ale později řekl, že Moskva se shodla s Čínou a Indií na potřebě zdrženlivosti a na nezbytnosti reagovat diplomaticky.
Severokorejská raketa Unha-3
Severokorejská raketa Unha-3
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist