Oblast Indického oceánu zasáhlo ve středu zemětřesení o síle 8,7 stupně Richterovy škály. Epicentrum otřesů se nacházelo asi 450 kilometrů západně od metropole indonéské provincie Aceh.
Indonésie a další státy v oblasti vydaly varování před tsunami, podle agentury AP ani dvě hodiny po otřesech ale nebylo zvýšení hladiny moře patrné a také škody se zdály být minimální.
Zaznamenány však byly mohutné následné otřesy o síle rovněž přesahující osm stupňů Richterovy stupnice, jež si vynutily vyhlášení opětovného varování před tsunami.
Varování se týkalo i jihothajských provincií Krabí, Pchúket a Pchanggá, kde leží známá turistická letoviska. Na turisty hojně navštěvovaném ostrově Pchúket bylo uzavřeno mezinárodní letiště. Thajské úřady vyzvaly obyvatele šesti přímořských provincií k evakuaci.
Před mohutnými mořskými vlnami byli varováni také obyvatelé indických ostrovů Andamany a Nikobary a indických států Urísa a Kérala a dále obyvatelé Srí Lanky.
Indonéské úřady oznámily, že do provincie Aceh vysílají záchranný tým. Systém varování před tsunami v Acehu přerušil dodávky elektřiny a přiměl místní obyvatele k útěku na výše položená místa.
"Otřesy byly velmi citelné. Vypadla elektřina a na silnicích se tvoří dopravní zácpy, jak se lidé snaží prchnout na vyvýšená místa. Všude jsou slyšet sirény a modlitby z mešit," vypověděl mluvčí úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Sutopo, jehož citovala agentura AFP. Jedna z místních obyvatelek uvedla, že země se třásla skoro čtyři minuty.
Google Street View ukazuje Japonsko. Projděte se Fukušimou, či Onagawou - čtěte ZDE
Obří kapsle mají zachránit Japonce před tsunami. Zájem o ně je velký - čtěte ZDE
Agentura Reuters napsala, že obyvatelé Indonésie, ale také Indie vybíhali při otřesech ve strachu ze svých domovů a kanceláří. Největší panika panovala v indonéském Acehu, kde ještě nevybledly vzpomínky na zemětřesení a tsunami z roku 2004, které si tu vyžádaly desetitisíce mrtvých.
Panika dnes vyháněla z budov lidi, kteří zůstávali stát na otevřených prostranstvích ještě dvě hodiny po prvních otřesech. Pacienti se hrnuli ven z nemocnic, někteří ještě s infuzemi v paži, uvedla agentura AP.
Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono nicméně v televizním projevu sdělil, že zatím nejsou hlášeny žádné oběti, zranění ani škody na majetku a že "i přes vydané varování v tuto chvíli tsunami nehrozí".
Tsunami na Twitteru
Podle amerického geologického ústavu USGS bylo ohnisko zemětřesení, které udeřilo v 10:38 SELČ, lokalizováno 33 kilometrů pod mořským dnem. Na twitteru se objevily zprávy, že otřesy byly citelné i v Singapuru, Thajsku, Malajsii, Bangladéši a Indii. K evakuaci budov přistoupili i v hlavním městě Malediv Malé.
Indonésie leží v místě, kde se stýkají kontinentální desky, a jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení. Každý rok je jich na souostroví zaznamenáno na 7000.
V prosinci 2004 zasáhlo oblasti Indického oceánu zemětřesení o síle 9,1 stupně, po kterém následovala několikametrová přívalová vlna tsunami. Katastrofa si vyžádala více než 230 tisíc obětí, z nichž převážná většina byla právě z Acehu.
Čechy, kteří v oblasti pobývají, varovalo také české ministerstvo zahraničí. Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), v tiskové zprávě uvedl, že návštěvníkům Indonésie, Srí Lanky a Thajska žádné nebezpečí nehrozí. V oblasti je podle něj asi 600 českých občanů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist