Nejpopulárnější člen ruské vlády Sergej Šojgu, který dosud řídí ministerstvo pro mimořádné situace, ve čtvrtek získal od poslanců sněmu Moskevské oblasti jednomyslný souhlas s nástupem do funkce gubernátora.

Dlouholetého šéfa moskevského regionu Borise Gromova vystřídá 11. května, kdy už by - po inauguraci nového prezidenta Vladimira Putina - mohla fungovat nová vláda, nejspíše vedená Dmitrijem Medveděvem.

Ještě pod tlakem prosincových demonstrací Kreml přislíbil obnovit přímé volby gubernátorů, které Putin zrušil v roce 2004. Zákon však ještě nebyl přijat. V předvečer velké kremelské rošády tak dosluhující prezident Dmitrij Medveděv může o překot hlavy regionů měnit.

Šojgu střídá Gromova, v Murmanské oblasti právě odstoupil Dmitrij Dmitrijenko a vystřídat ho má podle médií buď dosavadní ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv, anebo prozatimní gubernátorka Marina Kovtunová, odchovankyně obřího koncernu Norilskij Nikel.

A pozorovatelé připomínají, že nedávno Kreml do čela Omské a Tomské oblasti jmenoval manažery Gazpromu.

Murmanský gubernátor je od konce února už třetí "dobrovolník" podávající demisi, po šéfech Přímořského kraje a Saratovské oblasti. Jako "kandidáty na odstřel" experti tipují ještě šéfy Rjazaňské, Orlovské, Smolenské, Sverdlovské, Kaliningradské, Kostromské a Magadanské oblasti i Karélie.

Demise neschopných

"Demise gubernátorů v závěru Medveděvova prezidentování a v předvečer přijetí zákona o přímých volbách hlav regionů vypovídají, že se systém jmenování během sedmi a půl roku neosvědčil. Většina gubernátorů, jmenovaných Putinem či Medveděvem, se ukázala neschopná spravovat svěřené teritorium," napsal internetový list gazeta.ru.

Ukázkou může být právě Murmanská oblast, kde se během tří let mění gubernátor už potřetí. Dmitrijenkova předchůdce, populárního Jurije Jevdokimova Medveděv přiměl k demisi poté, co si gubernátor ve volbách starosty Murmanska dovolil podpořit soupeře vůči kandidátovi Putinovy strany.

Ale Dmitrijenko se prý choval jako typický "Varjag", tedy dosazenec zvenčí, který na všechny funkce jmenoval své milce a tím si znepřátelil nejprve místní elity a pak i většinu lidí v regionu. Ve výsledku Jednotné Rusko zde v prosinci získalo jen 32 procent hlasů. Nepopulární gubernátor by v přímých volbách neměl žádnou šanci.

Medveděv se během uplynulých let zbavil mnoha "těžkých vah" ve sboru náčelníků regionů, kteří si svého času museli vybojovat své postavení ve volbách, jako byli například dlouholetí prezidenti Tatarstánu a Baškortské autonomní republiky, moskevský starosta Jurij Lužkov, petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková či nyní Boris Gromov.

Ale Kreml je vesměs nedokázal nahradit nástupci s obdobnou autoritou. "Kádrových selhání" jako v Murmansku bylo také hodně.

Masové střídání

"Režim se chystá k masovému střídání gubernátorů, kteří byli jmenováni a volbami neprošli. Mnozí z nich nemají mezi lidmi žádnou autoritu," tvrdí Jevdokimov. Odhaduje, že čerstvě jmenovaní gubernátoři dříve či později sami zatouží projít prověrkou u voličů, jakmile příslušný zákon bude přijat.

Příslušnost k vládnímu táboru ale už nemusí být takovou výhodou jako v minulosti. Minulou neděli v Jaroslavli souboj o radnici s velkou převahou vyhrál opoziční kandidát nad úřadujícím starostou z Putinova Jednotného Ruska, a to zhruba v poměru 70 ku 30 procentům hlasů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist