Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Americká vláda se vrhá do rázného útoku proti zahraničním mafiím, které pronikly do Spojených států. Nařídila svým finančním ústavům a úřadům, aby mimo jiné zmrazily aktiva největší japonské zločinecké skupiny Jamaguči-gumi, ale také jmenovitě jejích dvou nejvyšších šéfů, kmotra Keničiho Šinody a jeho zástupce Kijošiho Takajamy.

Americké ministerstvo financí, které kroky proti mafiánům řídí, neprozradilo, o jaké jmění jde. Hovoří se o miliardách dolarů. Takřka neviditelný kmotr Keniči Šinoda na akci úřadů veřejně nereagoval. Je ostatně nepsaným pravidlem těchto gangů, japonsky zvaných jakuza, že z pochopitelných důvodů co nejvíce utajují informace o svém většinou nekalém podnikání.

V čem vláda Spojených států spatřuje největší nebezpečí jakuzy i dalších mafií? David Cohen, náměstek amerického ministra financí, který má na starost boj s terorismem a finanční rozvědku, prohlásil, že zahraniční mafie "využívají náš finanční a komerční systém, aby pronikly na naše trhy, narušily je a zneužily k nezákonnému výnosu".

Znalec jakuzy, americký novinář Jake Adelstein prohlásil, že akce americké vlády je políčkem japonské vládě. Tokiu naznačuje, že nemá pod kontrolou organizovaný zločin a je vůči jakuze "velmi tolerantní". Japonská policie se brání seznamem, kolik šéfů, zejména z největší zločinecké organizace Jamaguči-gumi, už poslala do vězení.

Už žádné sekání malíčků

I sám velký šéf této rozvětvené skupiny sedmdesátiletý Keniči Šinoda alias Šinobu Cukasa už seděl, a to dokonce hned čtyři měsíce poté, co se v červenci 2005 stal "kumičem"(kmotrem). Nebyl odsouzen za to, že řídí největší japonskou zločineckou organizaci, ale z důvodů naprosto zástupných.

Jeho bodyguard měl totiž v březnu 2001 u sebe neregistrovanou pistoli a prokuratura se snažila přišít spoluvinu za tento trestný čin Šinodovi. Obvodní soud ho napřed zprostil viny, ale prokurátor se odvolal a vyšší soudní instance v Ósace až v roce 2005 "napařila" kumičovi šest let. Ty si odseděl ve věznici Fuču poblíž Tokia.

Je podivné, že se nepokusil vyhnout se trestu. Naopak se dobrovolně v prosinci 2005 sám "jako poslušný beránek" vydal před brány věznice. Že by se snad na stará kolena zklidnil?

Jeho převzetí vlády nad Jamaguči-gumi v roce 2005 bylo neobvyklé. Ujal se moci, i když jeho předchůdce, pátý kumičo neboli kmotr Jošinori Watanabe, byl ještě naživu. V jakuze totiž odjakživa platilo, že z jejího čela odcházel kumičo jedině nohama napřed, tedy v rakvi. Teď taková výjimka.

Keniči Šinoda také nelpí na starých zvycích, jako jsou těla gangsterů potetovaná složitými obrazci či odseknuté malíčky řadových členů na znamení věrnosti kmotrovi. Dokonce proslul tím, že si nepotrpí na okázalost. Když byl vybrán šéfem Jamaguči-gumi, odmítl odjet do ústředí v Kóbe v limuzíně, ale cestoval meziměstským vlakem. A před starobylým rituálem korunování se ještě zastavil na občerstvení v malé hospůdce.


Pokračování článku si můžete přečíst v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 15. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související