Při nehodě belgického autobusu v jihošvýcarském kantonu Valais zahynulo v úterý večer 28 lidí, z toho 22 dětí. Dalších 24 dětí bylo zraněno. V Evropě jde od požáru v tunelu pod Mont Blancem, kde v březnu 1999 uhořelo 39 lidí, o nejhorší tragédii tohoto druhu.

Autobus, ve kterém cestovalo 52 lidí, se vracel s asi dvanáctiletými dětmi do Belgie po lyžařském kurzu ve Val d'Anniviers.

Zranění tří cestujících označily úřady na ranní konferenci za obzvláště těžká, uvedl švýcarský zpravodajský portál nzz.ch. Dva z této trojice lékaři přepravili letecky do nemocnice v Lausanne, třetího pak na kliniku v Bernu.

"Pro celou Belgii je to velmi tragický den," prohlásil belgický premiér Elio di Rupo, který zamířil na místo tragédie. Obdobně se vyjádřil i belgický ministr zahraničí Didier Reynders, který nehodu označil za "nepochopitelnou". Dodal, že úřady oběti stále ještě identifikují.

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx, který přijel na místo neštěstí. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Závažnost té nehody je velmi obtížné strávit. Nyní se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.

Podle dostupných informací autobus, který vezl dvě školní třídy, ze zatím neznámých příčin nejprve najel v tunelu dálnice A9 u města Sierre (Siders) poblíž hranic s Itálií do boční zdi a pak čelně vrazil do betonového výklenku nouzového odstavného stanoviště.

Při nehodě oba řidiči zahynuli. Policie, která havárii označila za "nebývalou", zahájila vyšetřování. Přední část vozu byla po nárazu zcela zničena, takže mnozí přeživší se bez pomoci záchranářů nedokázali z trosek sami vyprostit.

Záchranáři, kteří byli přivoláni v asi 21:15 SEČ, pracovali na místě celou noc. Na vyprošťovacích pracích se podílelo asi 200 lidí, z toho bylo 15 lékařů, 100 zdravotníků, 30 policistů, 60 hasičů a tři psychologové. U nehody zasahovalo 12 sanitek a osm helikoptér, které převážely zraněné do nemocnic v Lausanne, Bernu a dalších měst v okolí.

Šéf záchranářů v kantonu Valais Jean-Pierre Deslarzes označil zásah za psychicky mimořádně obtížný především kvůli tomu, že oběťmi byly děti. Někteří záchranáři museli podle něj bojovat se slzami v očích.

Rodiče dětí, které pocházely z belgických vesnic Lommel a Heverlee, nyní míří do Švýcarska. Belgické ministerstvo zahraničí pro jejich přepravu vyčlenilo dva vojenské letouny. Na palubě strojů budou o rodiče pečovat psychologové. Úřady také otevřely telefonní linku pomoci pro rodiny dětí.

Výprava tří autobusů

Lyžařská výprava cestovala třemi autobusy. Belgická dopravní společnost Toptours, která cestu zajišťovala a která se specializuje na lyžařské zájezdy, má podle belgického ministra dopravy Melchiora Watheleta výbornou pověst a vždy respektovala předpisy.

Oba řidiči, kteří při nárazu zahynuli, do Švýcarska přicestovali v pondělí, což podle Watheleta svědčí o tom, že byly dodrženy všechny bezpečnostní přestávky pro odpočinek. Ministr také dodal, že havarovaný autobus byl vyroben v roce 2002.

"Je to nejčernější den v mé 35leté kariéře," řekl mluvčí belgického svazu autobusových dopravců. Firma Toptours podle DPA prozatím žádné prohlášení nevydala.

Podle belgického serveru dhnet.be byla v tunelu omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině, německá média ale hovoří o šedesáti kilometrech v hodině.

Pomoc nabídl i Nicolas Sarkozy

Předseda kantonální vlády Jacques Melly na tiskové konferenci hovořil o "nesmírné tragédii", která všemi hluboce otřásla. Zároveň vyjádřil soustrast rodinám a poděkoval záchranářům za obtížný zásah. Mezi prvními rodinám kondoloval také francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který také nabídl belgickým úřadům pomoc.

Švýcarský federální parlament na ranním zasedání podle AFP uctil památku obětí nehody minutou ticha. Minutu ticha za oběti drželi také poslanci Evropského parlamentu na zasedání ve Štrasburku.

Úterní neštěstí ve Švýcarsku je nejtragičtější nehodou autobusu na evropské kontinentu od dubna 2007, kdy ve středním Turecku po srážce autokaru s kamionem zahynulo 32 lidí, převážně dětí ve věku od sedmi do 14 let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist