Syrská armáda po několikadenních bojích získala kontrolu nad severosyrským městem Idlíb. Zvláštní zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan mezitím čekal odpověď na své návrhy, které Damašku předložil o víkendu. Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil termín parlamentních voleb na květen, opozice hodlá hlasování bojkotovat.
Volby se mají dle Asadova dekretu konat 7. května. Podle ústavní úpravy, kterou Syřané schválili v únorovém referendu, mohou kandidovat i nové strany, a mělo by tím tedy skončit výlučné postavení Asadovy strany Baas.
Opozice ale žádné prezidentovy dosavadní reformy, tedy ani ústavní změnu, nepovažuje za dostatečné. Žádá Asadovu rezignaci, svobodné volby a změnu ústavy, kterou provede až nový parlament.
Zatím přitom není jasné, jak by bylo možné volby uspořádat v chaosu a za násilí, jež v Sýrii vládne. Po měsíci incidentů v Homsu se boje před třemi dny přesunuly na sever, do Idlíbu, který od loňska ovládaly oddíly dezertérů. Podle posledních zpráv má město až na tři místa pod kontrolou Asadova armáda, která začala také klást miny podél turecké hranice, kudy prchají civilisté před boji.
Dle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je kvůli ročním nepokojům v Sýrii na útěku na 230 tisíc Syřanů. Z nich 30 tisíc je v okolních zemích - Turecku, Libanonu a Jordánsku, zbylí se přemisťují na syrském území.
Úřad nově jmenoval Panose Moumtzise koordinátorem pro Sýrii. Moumtzis chtěl mezi uprchlíky odjet ještě v úterý, aby posoudil, co nejvíc potřebují a jak to k nim dopravit.
Syrská armáda ostřeluje obklíčené povstalce. Tisíce uprchlíků míří do Libanonu a Turecka – čtěte ZDE
Organizace Human Rights Watch tvrdí, že syrská armáda klade podél hranice s Tureckem miny, které už několik civilistů zabily. Už loni se syrská vláda snažila zabránit útěkům lidí do Libanonu a nechala zaminovat i libanonskou hranici.
Při úterních násilnostech v Sýrii přišlo o život přes 30 lidí, hlavně vojáků a policistů. V jihosyrské provincii Dará zahynulo 12 policistů, deset vojáků v provincii Idlíb. Místní opozice vyhlásila smutek za oběti masakru, při němž bylo v neděli v Homsu zavražděno několik desítek lidí, včetně žen a dětí. Uzavřeny měly po celý den zůstat univerzity, obchody a školy.
Kofi Annan jedná s opozicí
Kofi Annan mezitím v Turecku jednal se zástupci exilové opozice, kteří tvrdí, že v případě, že se krizi nepodaří vyřešit diplomaticky a politicky, jak žádá Annan, využijí nabídky na vyzbrojení svých bojovníků. Navrhuje to z arabských zemí například Saúdská Arábie a Katar.
Turecko chce v Istanbulu 2. dubna uspořádat další konferenci Přátel Sýrie, tedy států, které podporují syrskou opozici. Té únorové se v Tunisku zúčastnilo 50 zemí, ČR zastupoval šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. O Sýrii hovořil s jordánským kolegou Násirem Džúdím v Praze a opět se vyjádřil proti zahraniční intervenci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist