Jméno Grigorije Ochotina znala až do loňského listopadu jen úzká žurnalistická komunita. Pracoval jako redaktor webových stránek Inosmi.ru, které překládají ze světového tisku ty nejzajímavější články, hlavně o Rusku. Stránky patří státní tiskové agentuře RIA Novosti.

"Nikdy jsem tam nezažil, že by mi někdo říkal, co mám do přehledu zařazovat," říká Ochotin. To se změnilo s blížícími se prosincovými parlamentními volbami. Jednoho dne dostal Ochotin příkaz změkčovat titulky a kritické materiály nedávat na hlavní stránku. Podal výpověď a následně zveřejnil korespondenci s šéfem.

Agentura RIA Novosti ho původně chtěla žalovat a podat na něj stížnost k etické komisi Svazu novinářů, po vlně protestů ale stížnosti stáhla. Dnes se Ochotin angažuje se v iniciativě Občan pozorovatel, zaměřené na monitoring voleb, a provozuje stránky OVDinfo.ru, které informují o zatýkání opozičních aktivistů.

Poslední průzkumy veřejného mínění předpovídají Vladimiru Putinovi zisk 66 procent hlasů voličů, a tedy drtivé vítězství v prvním kole prezidentských voleb 4. března. Nálada v Rusku je přesto jiná než dřív. Proti Putinovi a nedemokratickým praktikám jeho režimu protestují v posledních týdnech v ulicích velkých měst tisíce Rusů. Nelíbí se jim korupce, koncentrace moci, oklešťování politických a občanských svobod ani pečlivé budování kultu osobnost.

Putinův elektorát je ale podle odborníků v malých městech a vesnicích. Tam žijí lidé, kteří netouží po změně a líbí se jim, když je moc držena "pevnou rukou".

Na aspekty prezidentských voleb v Rusku se čtenáři IHNED.cz ptali novináře a aktivisty Grigorije Ochotina:

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr
Pane Ochotine, dle novinových zpráv se zdá, že prezidentské volby budou čirou formalitou. S Putinem se již najisto počítá jako s opětovným prezidentem (pravděpodobně už po prvním kole). Očekává se též značná míra "přikrášlování" konečných výsledků ve prospěch vládnoucí moci. Jaký je Váš odhad - jak bude ruská veřejnost nést takovéto výsledky "voleb". Dají se například očekávat ještě masovější proti-Putinovské demonstrace po skončení voleb? Co to udělá s politickou mocí samotného Putina? Děkuji a přeji pěkný den.
Dobrý den, volby v Rusku, a to zejména na federální úrovni, tedy parlamentní a prezidentské, se skutečně staly formalitou, a to již od roku 2003, ale po 4. prosinci to přestalo bavit voliče i politiky, kterým není umožněno účastnit se voleb. Vedení města zatím odmítá povolit na 5. března jakoukoli akci, ale na sociálních sítích probíhají průzkumy veřejného mínění, jež ukazují, že tisíce a tisíce lidí jsou připraveny dostavit se v každém případě na náměstí. Kromě toho existuje ještě jiný nový faktor. 4. prosince bylo v Moskvě 500 nezávislých pozorovatelů. 4. března se právě jen v Moskvě očekává účast 5 až 10 tisíc pozorovatelů. Z toho vyplývá, že po neděli budou protesty ještě masovější a velmi pravděpodobně mnohem radikálnější.
Grigorij Ochotin
Anna B.
Dobrý den, kdo prezidentské volby vyhraje? A kdo by podle vás byl z těch kandidátů nejlepší? Případně máte nějaký vzor v zahraničí, jak byste si představoval ideálního ruského prezidenta?? Díky za odpověď
Ani já, ani většina analytiků, ani protestně naladěná veřejnost nepovažuje volby za legitimní. A nejde ani o to, že očekáváme falšování výsledků, když jsme viděli, jak moc byly falšovány při minulých volbách. Jde o to, že k volbám nejsou připuštěni skutečně opoziční politici. Musíme volit mezi Putinem a kandidáty, které vybral Kreml. V takové konfiguraci nejspíš Putin „vyhraje“ v prvním či druhém kole. Ale toto „vítězství“ se může kvůli nelegitimnosti stát pro něj i pro Rusko katastrofou. Co se týče zahraničních vzorů, o žádném nevím. Musíte chápat, že Rusko je prezidentská republika, kde na prezidentovi závisí velmi mnoho, nejspíš mnohem víc než na americkém či francouzském prezidentovi. Proto se teď v Rusku spíš mluví o tom, že je třeba změnit státní systém, potřebujeme decentralizaci a vyvážení mocí od prezidentské k parlamentní. Proto potřebujeme prezidenta na přechodné období, jenž by byl reformátorem i morálním lídrem. Jako vzor nám samozřejmě všem připadá Václav Havel, ale nikoho takového teď v Rusku nemáme. Mně a většině mých známých se nelíbí žádný současný kandidát.
Grigorij Ochotin
anonym
Dobry den, je mi jasne, že Putin neni žadny idealni kandiat. Ale domnivate se, že i kdyby byly volby opravdu svobodne, že by nevyhral? Vždit kdo je proti němu dnes,Žilinovský tedy když použiji slova nacionalista budu hodně,hodně jemný. A nebo kandidát komunistů? Nebylo by to ještě hořší? Nebo víte o někomd kdo by měl reálnou šanci vyhrát a nebyl by ještě horší?
Kremelská propaganda nám klade stejnou otázku: „Když ne Putin, tak kdo?“ My říkáme: „Když ne Putin, tak kočka.“ Kdybychom měli svobodné volny, měli bychom opozici v parlamentu a přirozenou politickou cestou by se objevili další kandidáti. Ale i teď by byl jakýkoli jiný, ať už opoziční či nikoli, lepší, například Alexej Navalnyj nebo Alexej Kudrin. A navíc i ten děs a hrůza v podobě Gennadije Zjuganova by byl lepší než Putin, který je u moci již 12 let a chce zůstat dalších 12 let. Lidé u moci se musí především střídat, jinak bují korupce a je velmi těžké je vyměnit. Ostatně o nic horší a možná i malinko lepší je i náš současný prezident Dmitrij Medveděv.
Grigorij Ochotin
anonym
Dobrý den, kdo vlastně volí Putina? Lidé z velkých měst asi ne. A čím je tak přitažlivý? Děkuju.
Putina v různých letech volili různí lidé. Statistické jádro jeho voličů jsou skutečně lidé z malých měst a ženy ve věku +55. Kromě toho jsou to státní zaměstnanci, kterých je v Rusku mnoho, důchodci a obyvatelé kavkazských republik. Putin je prezident agrese a nostalgie. Má image „mača“, který Rusko zvedá na nohy. Samozřejmě ho volí i ti, kdo chce současnou smutnou situaci přikrášlit vojenskou rétorikou návratem k sovětským symbolům, jako je například Eurasijská unie. Kromě toho ho volí Putina lidé, kteří se bojí jakýchkoli změn, to jsou tzv. voliči stability. Ve velkých městech a ve střední třídě je takových lidí kriticky málo, ale v roce 2004 podporovala Putina i střední třída.
Grigorij Ochotin
Jenda
Dobry den, co si myslite o kamerach ve volebnich mistnostech, ktere pry maji zarucit regulernost voleb? Diky.
Kamery nezajistí regulérnost voleb, jelikož většinou jde o falšování za zavřenými dveřmi, ne při sčítání hlasů, ale při přepisování výsledků protokolů v územních volebních okrscích a dodávání stovek mrtvých duší do seznamu voličů konkrétního okrsku. Navíc je kamerový systém instalován zcela nejasně. Co budou natáčet, kupříkladu já vůbec netuším.
Grigorij Ochotin
Marek
Dobrý den, je možné očekávat v Rusku vznik nějakých výrazných hospodářských problémů, které by mohly podnítit další aktivitu nespokojených občanů? Jak hodně vnímají obyčejní Rusové hospodářské ale i technologické zaostávání země, není alarmující, že současné Rusko žije především z vývozu surovin stejně jako rozvojové země afriky? Někde jsem četl, že až 40% Rusů zvažuje svou emigraci, je nálada ve společnosti skutečně taková? Děkuji, Marek
Ano, máme závažné hospodářské problémy, které narůstají. Před volbami se vláda nepouštěla do nutných reforem. Je nesporné, že protesty budou po volbách sílit i kvůli nespokojenosti v oblasti sociálních problémů, které vznikají kvůli struktuře rozpočtu. Máme naplánovaný rozpočet na 2-3 roky dopředu, kde jdou veliké peníze na armádu a silové resorty, a kde se snižují výdaje na školy, univerzity a nemocnice. Velký problém už několik let představuje inflace. Závislost na surovinách se nikomu nelíbí, ale za posledních deset let s tím lidé u moci nebyli schopni nic udělat. Aby bylo možné překonat technologické zaostávání a začít vyrábět, a ne jen vyvážet ropu a plyn, je zapotřebí ekonomická svoboda a té je od dob Putina stejně jako svobody politické mnohem méně. Emigrační nálady jsou přítomny. Není to 40%, ale podle podzimních průzkumů 20%. Je jasné, že toto obrovské číslo je spíše barometrem nálad, jsou to politické emoce, ne realita. Emoce se v průběh protestů změnily. Střední třída a mladí pochopili, že není kam jet, ale že je naopak reálná možnost něco změnit. Doufám, že k masové emigraci nedojde.
Grigorij Ochotin
Marek
Dobrý den, přes proběhlou vlnu protestů po zfalšovaných volbách do státní dumy, nepřipadá Vám ruská společnost stále příliš apatická - pasivní? Očekáváte další vlnu protestů po prezidentských volbách?
Po apatii není ani vidu ani slechu. Ruská společnost je teď maximálně politicky naladěná. Do ulic chodí sto tisíc lidí i víc. Nic takového tu nebylo od dob perestrojky a roku 1991. Protesty se nejspíš budou šířit hned po volbách i později, v létě a na podzim.
Grigorij Ochotin
V.Novák
Pane Ochotine, v době, kdy naše noviny uveřejnily tvrzení o nařízeném změkčování titulků a eliminaci zpráv nepříznivých pro Putina a Medveděva, jsem si udělal statistiku. Z prvních 40 článků na inosmi.ru nebyl ani jeden příznivý pro vládní tandem, asi tak čtvrtina byl proti už v titulku, další zhruba třetina byly rozhovory s opozičními politiky a ekonomy a proroctví západních novinářů typu "ruské hospodářství se brzy zhroutí", tedy záporné až v textu. Zbytek byly zprávy víceméně neutrální, bez hodnocení Ruska i jeho vlády. Myslíte, že to byl důsledek vašho odchodu a zveřejnění? Nebo...?
Západní noviny celkově hodnotí procesy v Rusku negativně, takže je takový výsledek statistiky normální. Mně zakázali objednávat překlady vrcholně kritických článků a dávat články s kritickými titulky na první stránku. To se nedělalo, a jestli se tak činí nyní, nevím, nesleduji to. Ostatně statistiky si vedli i novináři Guardianu a Figara a také si všimli, že jejich články se začaly překládat méně.
Grigorij Ochotin
Pavelek
Zdravim, koho budete volit?
Nevím. Buď hlasovací lístek zničím, nebo budu volit kohokoli, jen ne Putina.
Grigorij Ochotin
swosh
Dobrý den, Jací protikandidáti mají šanci se dostat přes 10 procent a vidíte možnost nějaké spoluprace mezi nacionalisty, komunisty a liberály, třeba ve druhém kole? Jak se staví ruská veřejnost na protizápadní rétoriku a zahraniční politiku a z čeho vychází? Přál bych si demokratické Rusko v alianci s NATO:)
Zjuganov a Prochorov mají šanci. Zda budou ve druhém kole, pokud k němu dojde, spolupracovat, to nevím. Moc přesvědčený o tom ale nejsem, nejdou do voleb kvůli vítězství. Ruská společnost není jednotná. Putinova protizápadní rétorika je hodně namířena právě na naši společnost. Ve skutečnosti Putin celých 12 let poměrně úzce a často úspěšně se Západem jako celkem i jednotlivými západními zeměmi spolupracuje. Mně i lidem z mého okolí je naprosto jasné, že Rusko je evropská země. Naše dějiny, náboženství a kultura jsou evropské. Máme sice svá historická a národní specifika, ale stejně patříme do Evropy. Nikde jinde než v Evropě budoucnost Ruska nevidím. Ale to si v Rusku nemyslí zdaleka všichni. Co se NATO týče, to se podle mě nikdy nestane. Historicky už se NATO vyčerpalo, vytvářelo se jako antisovětský blok. SSSR už neexistuje a NATO musí buď zmizet, nebo se od základu změnit. Kdyby Rusko bylo v NATO – a já bych byl pro – tak by to znamenalo, že NATO jako takové už neexistuje a svět se změnil. K lepšímu.
Grigorij Ochotin
David
Dobrý den,mezi kandidáty je i miliardář Prochorov. Je to loutka Kremlu, jak se píše? A jestli ne, nebojí se, že ho potká něco podobného jako Michaila Chodorkovského?
Člověk, který žije v takovém blahobytu, nemůže být jen loutka. Ale umožnili mu kandidovat a dost možná ho o to i požádali. Zdá se mi, že to není politický, ale polittechnologický projekt. Střední třída dostane svého kandidáta a celá země bude díky tomu naladěná proti Moskvě, která dá nejvíc hlasů právě Prochorovovi. Pro mě je prezident Prochorov stejně strašná představa jako prezident Putin. Není totiž neštěstí, že by se stal prezidentem Putin, neštěstí je, že bují korupce a vládne jen „ několik lidí“.
Grigorij Ochotin
Володя
Dobrý den, opravdu si myslíte, že Putin potřebuje falšovat výsledky voleb, není to spíše oslabená opozice, která přilévá olej do ohně. Myslite si, že Rusko potřebuje jiného prezidenta, měkkčího, nebo tvrdšího,koho? Děkuji za odpověď. Спасибо за ответ.
Nevím, jestli má Putin zapotřebí falšovat volby či ne. Vím jen to, že 4. prosince jsem byl v mobilní brigádě novinářů a navštívil jsem šest okrsků. Ve všech došlo k falšování. Potom jsem pro své noviny udělal rozhovor s deseti pozorovateli. To, co mi říkali, by se Evropané radši ani neměli dozvědět. Nezní to příliš slušně. Jak já to chápu, hlavní problém našeho správního systému je v tom, že neumí NEfalšovat volby, i kdyby moc a moc chtěli, aby proběhly čestně. Uvidíme 4. března, bude tam hodně pozorovatelů, i když pravda především v Moskvě. Jak už jsem řekl, Rusko potřebuje prezidenta na přechodné období, který zreformuje moc jako takovou. Potřebujeme práceschopnou místní samosprávu, fungující parlament a možnost rozvoje iniciativ zdola. Hlavní úkol je dosáhnout toho, aby bylo jedno, kdo je zrovna prezident. Děkuji vám všem za otázky. Omlouvám se, pokud jsem neodpověděl na vše a ne zcela dopodrobna. Sledujte, jak se události vyvíjejí, už nebudeme čekat dlouho!
Grigorij Ochotin
Володя
Dobrý den, opravdu si myslíte, že Putin potřebuje falšovat výsledky voleb, není to spíše oslabená opozice, která přilévá olej do ohně. Myslite si, že Rusko potřebuje jiného prezidenta, měkkčího, nebo tvrdšího,koho? Děkuji za odpověď. Спасибо за ответ.
Nevím, jestli má Putin zapotřebí falšovat volby či ne. Vím jen to, že 4. prosince jsem byl v mobilní brigádě novinářů a navštívil jsem šest okrsků. Ve všech došlo k falšování. Potom jsem pro své noviny udělal rozhovor s deseti pozorovateli. To, co mi říkali, by se Evropané radši ani neměli dozvědět. Nezní to příliš slušně. Jak já to chápu, hlavní problém našeho správního systému je v tom, že neumí NEfalšovat volby, i kdyby moc a moc chtěli, aby proběhly čestně. Uvidíme 4. března, bude tam hodně pozorovatelů, i když pravda především v Moskvě. Jak už jsem řekl, Rusko potřebuje prezidenta na přechodné období, který zreformuje moc jako takovou. Potřebujeme práceschopnou místní samosprávu, fungující parlament a možnost rozvoje iniciativ zdola. Hlavní úkol je dosáhnout toho, aby bylo jedno, kdo je zrovna prezident. Děkuji vám všem za otázky. Omlouvám se, pokud jsem neodpověděl na vše a ne zcela dopodrobna. Sledujte, jak se události vyvíjejí, už nebudeme čekat dlouho!
Grigorij Ochotin

Prezidentské volby v Rusku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist