Írán v roce 2011 vynesl dvakrát víc rozsudků smrti než v předchozím roce a provedl čtyřikrát víc veřejných poprav. Podle agentury AP to v pondělní zprávě uvedla mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Nárůst počtu poprav a zátahy proti opozici a svobodě médií AI vysvětluje jako reakci úřadů na protesty, které se rozhořely po sporném znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009.

V Íránu se 2. března uskuteční první kolo parlamentních voleb. Podle aktivistů může být vyšší počet poprav strategií, jak šířit strach mezi lidmi, a zabránit tak možným protestům.

Analytička AI specializující se na Írán Elise Auerbachová AP řekla, že loni Teherán provedl 50 poprav, zatímco v roce 2010 to bylo 14. V asi 80 procentech případů jsou podle ní popraveni odsouzení za drogové delikty.

Častější užití nejvyššího trestu ale může mít za následek to, že by mohl být rozsáhleji užíván například v politicky motivovaných případech.

AI v 70stránkové zprávě uvádí, že Írán oficiální statistiky o rozsudcích smrti nezveřejňuje. Podle organizace si rozsudek smrti loni zřejmě vyslechly stovky lidí. Existují prý věrohodné důkazy, že mnoho lidí je k smrti odsouzeno tajně. S tím, jak se represe proti opozici šíří dál, podle AI další rozsudky smrti ani popravy nelze vyloučit.

Podle loňské zprávy AI byla v čele žebříčku zemí s největším počtem uskutečněných poprav na světě Čína. Provedla jich osmkrát více než ostatní země dohromady. Írán s 253 exekucemi v roce 2010 skončil druhý, třetí byla Severní Korea, která provedla 60 poprav. USA v tom roce popravily 46 vězňů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist