Na trojici polských firem padlo podezření, že několik let místo soli, která se může používat při vaření a v potravinářském průmyslu, prodávaly sůl určenou k posypu silnic.

Ročně na tom údajně vydělávaly několik milionů zlotých, napsala v pondělí polská agentura PAP.

Falšovaná sůl mířila k velkovýrobcům uzenin, firmám zpracujících ryby, do mlékáren nebo pekáren, odkud se pak mohla dostat do obchodů v celém Polsku.

Polští policisté, kteří mají na starosti boj s organizovaným zločinem, zjistili, že firmy kupovaly sůl, která se používá třeba v zimě k posypu silnic za 130 zlotých (asi 780 korun) za tunu a prodávaly ji jako kuchyňskou jedlou sůl za asi 400 zlotých (2400 korun) na tunu.

Nebezpečný síran sodný

Sůl obsahovala velké množství síranu sodného, které ve větším množství může lidem způsobovat žaludeční a střevní problémy.

Policie v souvislosti s tímto případem zatím zadržela pět lidí, kteří byli obviněni z toho, že na trhu s potravinami obchodovali s látkou nebezpečnou pro lidské zdraví nebo život.

Za to v Polsku hrozí až pět let vězení. Není ale vyloučené, že prokuratura obvinění ještě zpřísní. "Nejde o jednoduchou záležitost, budeme muset provést celou řadu odborných testů," citovala PAP mluvčí prokuratury v západopolské Poznani Magdalenu Mazurovou-Prusovou.

Hygienici v Poznani zároveň požádali prokuraturu, aby jim předala seznam firem, které si koupily nejedlou sůl. Kdyby se ukázalo, že použitá sůl byla škodlivá pro zdraví spotřebitelů, museli by nařídit, aby prodejci stáhli z trhu veškeré potraviny s obsahem závadné suroviny.