Americký prezident Barack Obama napsal svému afghánskému protějšku Hamídu Karzáímu dopis, v němž se omluvil za spálení koránu na vojenské základně Spojených států v Bagrámu u Kábulu.

Incident vyvolal v Afghánistánu demonstrace, při nichž zemřelo již více než deset lidí. Afghánský voják ve čtvrtek zastřelil dva příslušníky amerických ozbrojených sil.

Obama v dopise vyjádřil nad spálením koránu "hluboké politování" a nabídl Afgháncům "upřímnou omluvu".

"Šlo o neúmyslnou chybu. Ujišťuji vás, že přijmeme všechny příslušné kroky k tomu, abychom zabránili jejímu opakování včetně postihu těch, kdo za ni mohou," stojí v dopise, který zveřejnil Karzáího úřad. Existenci omluvy potvrdil mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Tommy Vietor.

Velení koaličních sil v Afghánistánu i USA přiznaly, že při úklidu na základně v Bagrámu, asi 50 kilometrů severně od Kábulu, shořelo několik výtisků koránu. Podle předběžného vyšetřování šlo o čtyři knihy, které byly zničeny nedopatřením.

Navzdory omluvám různých amerických představitelů incident vyvolal v Afghánistánu demonstrace, při jejichž rozhánění bezpečnostní jednotky zabily už 12 lidí a desítky dalších zranily. Demonstrace pokračují třetí den. Radikální povstalecké hnutí Tálibán vyzvalo k zabíjení zahraničních vojáků.

V metropoli východoafghánské provincie Laghmán Metarlamu se pokusilo několik stovek Afghánců proniknout na vojenskou základnu. Demonstraci ale policie rozehnala i za pomoci střelby do vzduchu a vodních děl.

Dva demonstranty zabila střelba v provincii Uruzgán na jihu země a jednoho v Nangarháru na východě. Další protestní shromáždění se konala v provincii Lógar a také ve městě Dželálábád. Ve východní části země afghánský voják střílel na vojáky jednotek Severoatlantické aliance a dva z nich zabil.