Internetové sociální sítě by se měly stát běžným nástrojem americké zahraniční politiky. Umožňují totiž navázat kontakt s lidmi takovým způsobem, jaké běžné způsoby diplomatické práce neumožňují. Řekl to na úterní konferenci o sociálních médiích v Hamburku poradce americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Využívání sítí jako jsou Facebook či Twitter dává podle Bena Scotta diplomacii možnost snadno zjistit, co se ve světě děje.

Lidé zde totiž vyjadřují názory otevřeněji než na veřejných internetových diskusních fórech. "Na naší vlastní vládní platformě by se nikdy takové názory nevynořily," uvedl Scott.

Poradce Clintonové také odmítl výhrady některých kritiků sociálních sítí, že mnoho příspěvků na internetu je nespolehlivých.

"Stejně tak je bezobsažných 95 procent telefonních rozhovorů, ale přesto není telefon považován za neseriózní médium," citovala ho agentura DPA.

Americká diplomacie už se na sociálních sítích začala angažovat. V lednu ministerstvo zahraničí uspořádalo první tiskovou konferenci prostřednictvím Twitteru, na níž mluvčí úřadu Victora Nulandová odpovídala na dotazy zadávané přes tuto sociální síť v deseti jazycích včetně perštiny, ruštiny nebo čínštiny.

Potenciálu internetových sociálních sítí si všímají i americké rozvědky. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v lednu uvedl, že chce vytvořit systém včasného varování před domácími i globálními hrozbami, který bude využívat údaje z Facebooku nebo Twitteru. Sociální média se podle FBI stala primárním zdrojem zpravodajských dat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist