V bavorské metropoli Mnichově vzniká středisko, které bude prostřednictvím internetu vychovávat kněží a další představitele katolické církve ve světě, aby ochránili děti před sexuálním zneužíváním a nezatajovali případnou pedofilii v církvi.

Iniciativa byla podle agentury AFP oznámena ve čvtrtek v Římě na závěr čtyřdenní mimořádné konference k pedofilii v církvi.

Středisko pro ochranu dětí bude nabízet třicetihodinové internetové výuky duchovním i vychovatelům. Na 5 tisíc biskupů a ostatní duchovní si tak osvojí nejvhodnější postupy a psychologické znalosti týkající se pedofilie.

Na projektu se budou podílet katolické instituce v Argentině, Ekvádoru, Německu, Itálii, Indii, Indonésii, Ghaně a Keni.

"Tento ústav je jen částí obnovy. Tato chvíle nás nutí k pokoře a akci. Je důležité, abychom byli věrohodní na všech úrovních církve," prohlásil mnichovský kardinál Reinhard Marx.

Nabídnout jasné instrukce i možnosti spolupráce církevních představitelů s justicí v jednotlivých zemích bylo hlavním úkolem sympozia, které se konalo pod názvem Směrem k ozdravení a obnově.

Uskutečnilo se desítku let poté, co vypukly skandály s pedofilními činy kněžích ve Spojených státech, po kterých následovala podobná šokující odhalení v Evropě či Austrálii.

Papež Benedikt XVI. v pondělí vyzval účastníky setkání, na kterém se sešlo 200 představitelů z celého světa, k hluboké obnově církve na všech úrovních. V poselství zdůraznil potřebu udělat kroky, které zajistí účinnou prevenci a podporu obětem pedofilie.