Berlínská zeď, pásmo Gazy či americko-mexická hranice: To všechno jsou místa, kde mentální, politické či ekonomické bariéry mezi lidmi získaly svou hmatatelnou podobu.

Další takové místo začalo v pondělí vznikat na řecko-turecké hranici.

Dvojitý plot z ostnatého drátu má oddělit bohatou Evropskou unii od chudých států na východ od ní. Má být asi 10,3 kilometru dlouhý, 2,5 metru vysoký a sledovat ho budou kamery s termovizí.

"Jedná se o dílo praktické a symbolické hodnoty s cílem odradit nelegální imigraci a dát na vědomí, že do Řecka nelze vstupovat, jak se komu zlíbí," prohlásil pro agenturu AP ministr ochrany obyvatel v Řecku Christos Paputsis.

Stavba za 5,5 milionu eur bude stát v nejrizikovějším úseku při hraniční řece Evros, která v jiných místech tvoří přirozenou bariéru. Na projektu spolupracují Řecko s Tureckem.

Brána do vysněné Evropy

Plot se rozprostře mezi obcemi Kastanies and Nea Vyssa, které se v posledních dvou letech staly vstupní branou do EU pro tisíce ilegálních přistěhovalců z Turecka, ale i z Afriky a z Afghánistánu.

"Kam jdou?" ptá se v reportáži švýcarského deníku Tages Anzeiger farmář Giorgos z městečka Nea Vyssa. "Nevím, ale pomáhám jim. Často přicházejí úplně promočení, matky s dětmi. Dávám jim napít mléka, čaje a také něco k snědku. Lidé ve vesnici se ale bojí. Co když sem zavlečou nemoce?"Plot proti imigrantům - mapa oblasti

Podle odborníků EU směřovalo loni k této hranici denně v průměru 300 nelegálních imigrantů. Třetina všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli loni do EU, se tam dostali právě přes Řecko. Evropská komise označila současný stav za alarmující.

Jedním z uprchlíků, které v Nea Vyssa zastihli reportéři Tages Anzeiger, byl sedmnáctiletý Afghánec. Dostal od otce 5 tisíc dolarů, aby začal žít v Evropě.

"Tady nepanuje strach," řekl pro deník. "V Afghánistánu se válčí, zabíjí. V Evropě jsou dobří lidé. Nebojují. Tady je život dobrý."

Atény si již vlastní silou nedokázaly v minulých letech s proudem uprchlíků poradit a požádaly proto EU o pomoc. Hranice tak Řekům pomáhají hlídat policisté z Agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist