Počet obětí nynější tuhé zimy dosáhl jenom na Ukrajině 101. To je o téměř 40 víc, než úřady hlásily ještě ve čtvrtek. O aktuální bilanci obětí od 27. ledna dnes podle agentury AFP informovalo ukrajinské ministerstvo pro mimořádné situace.

V Rusku během ledna kvůli mrazům zemřelo 64 lidí, o osm, na 37, vzrostl počet obětí v Polsku. Mrazy sužují od minulého týdne hlavně střední a východní Evropu.

"Během období velmi tuhých mrazů zemřelo 101 osob, z nich 11 v nemocnici, 64 jich bylo nalezeno na ulici a 26 u nich doma," oznámilo dnes ukrajinské ministerstvo. Většinu obětí tvoří bezdomovci.

Podle agentury DPA Ukrajina hlásí nejméně 38 nových obětí mrazů, které dosáhly hodnoty až minus 32 stupňů Celsia. Pozorovatelé se přitom domnívají, že ve skutečnosti je obětí ještě mnohem víc.

Kromě toho bylo v ukrajinských nemocnicích od 27. ledna hospitalizováno 1250 lidí s omrzlinami. Lékařskou pomoc vyhledalo kvůli omrzlinám nebo podchlazení celkem 1600 lidí.

Vláda druhé nejrozlehlejší země v Evropě kvůli mrazům výrazně zvýšila počet přístřešků, kde se mohou mrznoucí bezprizorní lidé ohřát a dostat horký nápoj a jídlo. Takových center pomoci už je na Ukrajině téměř 3 tisíce. Těchto služeb od minulého pátku využilo zhruba 53 tisíc lidí, z toho 11 tisíc během posledních 24 hodin.

Mrazové prázdniny vyhlásilo na Ukrajině přibližně 17 500 z celkem 20 tisíc škol. Podle ministerstva školství dostalo volno zhruba 3,6 milionu žáků.

Oficiální bilanci obětí mrazů zveřejnilo také Rusko. Během prvního měsíce v roce si tam mrazy údajně vyžádaly 64 obětí.

V Moskvě bylo v noci na dnešek hospitalizováno zhruba 20 lidí s omrzlinami. V metropoli v pátek teploty spadly až na minus 25 stupňů a v Jakutské republice na východě Sibiře se přiblížily k minus 50.

V Bělorusku zůstalo kvůli mrazům zavřených zhruba 900 škol. Dvacetistupňové mrazy svírají například i Gruzii, což pro kavkazskou republiku znamená nejnižší teploty od roku 1998.

Mrznou i další země

Co do počtu obětí, zůstává druhou nejpostiženější zemí Evropy po Ukrajině Polsko, které během posledních 24 hodin zaznamenalo dalších osm mrtvých. Za posledních osm dnů tak v Polku zemřelo na podchlazení už celkem 37 osob a od listopadu mrazy zabily 75 osob. Většinou šlo o lidi bez domova. Loňská zima si ale v Polsku vybrala 212 životů.

Na jihovýchodě Polska klesly teploty až k minus 35 stupňům, uvedla místní policie. Šlo tak o dosud nejchladnější noc roku. Mnoho polských dělníků i úředníků si podle agentury PAP stěžuje na příliš nízké teploty na pracovišti. Podle polských předpisů musí být v kancelářích při práci nejméně 18 stupňů a v továrnách alespoň 14.

Teplotní rekordy padaly i pod Tatrami. Ve slovenském Popradě padl téměř 50letý rekord, když tam byla dnes ráno naměřena teplota minus 29 stupňů, pět centimetrů nad zemí však bylo minus 31,6 stupně. V Plavči na severu Slovenska klesla přízemní teplota na minus 37 stupňů, jinak tam bylo naměřeno minus 31.

Led a sníh drží v šachu také sever Itálie, která se potýká s rozsáhlými dopravními omezeními a výpadky elektrického proudu. Mnoho vlaků uvízlo na zavátých kolejích. V Miláně umrzl bezdomovec.

Protože studená fronta postupuje na jih a i v Římě se očekává až deseticentimetrová sněhová nadílka, odpadlo v metropoli vyučování.