Pouhých několik hodin před zahájením eurosummitu belgickou dopravu ochromila generální stávka. Státní zaměstnanci, které podporuje i soukromý sektor zahájily 24hodinový protest proti miliardovým vládním škrtům a navýšení hranice pro odchod do penze.
Odbory zablokovaly také hraniční přechod s Německem. Asi 400 účastníků obsadilo silnici vedoucí do belgického Hausetu a automobily tak musely zátarasy objíždět přes Kelmis, uvádí agentura Belga.
Jednalo se o "symbolickou akci", která má poukázat na politiku německé kancléřky Angely Merkelové, uvedli odboráři. Podle nich právě Němci nastolený trend nutí vlády ke stále konzervativnějším reformám.
Stávkujícím se nelíbí především úspory na tento rok, které by mohly přesáhnout 12 miliard eur. Vadí jim i nově posunutý věk pro odchod do důchodu ze současných šedesáti na 62 let.
Jak podotýká agentura AFP, jedná se o první generální stávku od roku 2005 a první, do které se zapojily všechny tři belgické regiony, od roku 1993.
Zatímco většina lídrů Evropské unie se do Bruselu přesunula už v neděli, kdy ve švýcarském Davosu skončilo ekonomické fórum, přílet některých byl naplánován až na pondělí.
Kvůli stávce, která zasáhla i leteckou dopravu, tak belgická vláda připravila pro přistávání speciálů vojenské letiště v Beauvechain vzdálené třicet kilometrů od Bruselu.
Letiště Beauvechain bývalo využíváno jako základna bojových letounů a nyní je zde cvičiště tryskových letadel a helikoptér. Pokud by ho návštěvy summitu využily, mohl by nastat problém s místem - větší letouny se sem jednoduše nevejdou.
Z tohoto pohledu by bylo lepší využít letiště Charleroi, kam směřuje většina nízkonákladových spojů. Jak ale uvedl jeho mluvčí, po varování odborů, že zablokují jedinou příjezdovou silnici k terminálu, se vedení rozhodlo, že letiště zůstane uzavřeno, uvádí agentura Reuters.
Řecký hon na neplatiče daní. Ministr zveřejnil seznam lidí, kteří dluží 15 miliard eur - čtěte ZDE
Ekonomika Sicílie je na dně. Tvrdá opatření vlády přivedla do krize i mafii, říkají lidé - čtěte ZDE
Zaměstnanci belgických železnic začali protestovat už v neděli - první vlak se zastavil okolo deváté hodiny večerní, píše server Euronews. V pondělí ráno se přidaly i mezinárodní vlaky Eurostar a Thalys i městská hromadná doprava.
Ke stávce se připojili i pracovníci pošty a obsluha přístavu v Antverpách, jednoho z největších v Evropě. Zavřena je většina úřadů i škol.
Další stávka je do Bruselu svolána na 29. února. Celoevropské odbory v tento den chystají protestovat proti tomu, jak vlády států bojují s krizí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist