Od chvíle, kdy v Británii vznikl speciální úřad pro kontrolu nad financováním politických stran - Electoral Commission - je o skandály spojené s podivnými dary docela nouze. "Politici přistoupili na to, že transparentnost je nezbytná," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom Tony Stafford, který je v britské Electoral Commission zodpovědný právě za kontrolu financí politických stran a výdajů na volební kampaň.

Cítíte se být hlídacím psem průhlednosti financování politických stran v Británii a řekněme jejich celkové čistoty co se peněz týče?

Hlídací pes je možná trochu expresivní výraz, lidé si často myslí, že můžeme vyšetřovat cokoli. Zejména si to myslí političtí oponenti. Ale jsme regulátorem, což je v britské politice poměrně nový koncept. Ostatně i náš úřad je poměrně nový. Často lidem musíme vysvětlovat, co děláme a co už dělat nemůžeme, a není to vždy snadné.

Nesetkáváte se s tím, že politici nyní poněkud litují toho, že odsouhlasili vznik vaší komise, která jim nahlíží pod pokličku?

Myslím, že politici obecně přistoupili na to, že transparentnost je nezbytná. Ostatně i soupeřící strany se velmi zajímají o to, jak vypadá financování jejich konkurentů, a navzájem se tak vlastně hlídají. A je poměrně běžné, že se na nás sami obracejí s žádostí, abychom prošetřili něco, co se jim u jejich konkurence nezdá.

Takže občas sloužíte jako zbraň na politické protivníky?

Tohle riziko je tu vždycky. A opět to souvisí s tím, že musíme trpělivě vysvětlovat jak veřejnosti, tak politikům, co je a má být naše práce, co dělat máme a co dělat nebudeme.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.