Severní Korea ve středu naznačila, že nevylučuje zastavení procesu obohacování uranu výměnou za potravinovou pomoc z USA. Dohoda se blížila uzavření minulý měsíc, ovšem ještě před smrtí severokorejského vůdce Kim Čong-ila, připomíná agentura AP.

Nejmenovaný mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí obvinil USA z "politizace" dodávek potravin. Uvedl, že vedení KLDR počká a "uvidí, jestli Spojené státy mají vůli vybudovat důvěru" se Severní Koreou.

Komuniké, které zveřejnila oficiální agentura KCNA, napovídá, že nové vedení v čele s Kimovým synem Kim Čong-unem může místo ukázky síly například v podobě jaderného testu tlačit na dohodu, jež by byla prezentována jako diplomatické vítězství.

Už před Kim Čong-ilovou smrtí 17. prosince byly USA připraveny informovat o významné potravinové pomoci pro Severní Koreu. Po několika dnech by podle osob blízkých jednání bývala následovala dohoda o zastavení severokorejského jaderného programu.

Rozhovory ale byly zastaveny po Kimově smrti, kdy se KLDR ponořila do několika týdnů smutečních akcí. Teď se Pchjongjang snaží upevnit pozice mladého nástupce v kimovské komunistické dynastii.

"Sever tvrdí, že je ochoten učinit kroky v jaderných záležitostech, pokud dostane potraviny, které chce," poznamenal severokorejský profesor Ko Ju-hwan z univerzity v Soulu. "Sever říká Spojeným státům, aby učinily gesto dobré vůle. Pokud to Washington neudělá, Pchjongjang hrozí, že půjde svou vlastní cestou."

Američané by raději dali vitamíny

KLDR, která v uplynulých pěti letech provedla několik jaderných zkoušek, v loňském roce dala najevo ochotu k návratu k šestistranným jednáním o svém jaderném odzbrojení. USA a Jižní Korea však žádaly, aby KLDR nejprve zastavila obohacování uranu a splnila i další závazky z minulosti.

Stalinistický režim sice má jaderné ambice ve zbrojení, ale musí také nakrmit svůj lid, upozorňují analytikové. Země má nedostatek zemědělské půdy a kromě toho trpí desítky let špatným řízením ekonomiky, zdůrazňují. Problém bude letos o to palčivější, že KLDR opakovaně tvrdí, že začne budovat silnější, prosperující zemi, zatímco se chystá na dubnové sté výročí narození zakladatele země Kim Ir-sena.

Americká potravinová pomoc by sestávala především z "výživových složek", jako jsou vitamínové doplňky, a USA chtějí, aby pomoc šla k potřebným. Pchjongjang chce ale především rýži a další obiloviny. Ale zejména Jižní Korea předpokládá, že stalinistický režim už vloni nemalou část pomoci schoval právě na dubnové oslavy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist