Polský vojenský prokurátor Mikolaj Przybyl, který se postřelil při přestávce během pondělní tiskové konference, v úterý přiznal, že se chtěl zabít.
V nemocnici zůstane ještě dva nebo tři dny. Pokus o sebevraždu v přítomnosti televizních kamer Polsko šokoval.
"Chtěl jsem spáchat sebevraždu, ale špatně jsem zamířil, protože se někdo snažil vstoupit do místnosti," řekl Przybyl v rozhovoru pro polskou agenturu PAP a rádio Zet.
"Výstřel padl moc rychle, zasáhl tvář a ne hlavu, pospíchal jsem," dodal vojenský prokurátor.
V pondělí večer Przybyl podstoupil operaci, při které mu lékaři ránu ošetřili. Zda ho čeká psychiatrické vyšetření, není zatím jasné.
Vojenský prokurátor Przybyl na pondělní tiskové konferenci kromě jiného obhajoval své kolegy, na něž padlo podezření, že porušili zákony v souvislosti s vyšetřováním úniků informací týkajících se vyšetřování letecké katastrofy u západoruského Smolenska.
Po emotivním projevu požádal novináře, aby z místnosti na chvíli odešli. Pak se ozvala rána. Novináři našli Przybyla, jak leží za stolem se zakrvácenou hlavou.
Proč se prokurátor postřelil?
Za touto událostí stojí podle všeho spory mezi vojenskou a civilní prokuraturou. Przybyl se stavěl proti plánům generálního prokurátora Andrzeje Seremeta podřídit vojenské státní zástupce civilní prokuratuře. Takové plány podle něho směřují "k likvidaci poslední ochrany před systémem organizovaného zločinu umožňujícího beztrestné okrádání polské armády".
"Bránil jsem čest lidí, které jsem znal a kteří skvěle pracují," říká nyní Przybyl o svém činu. "Chtěl jsem, aby vojenská prokuratura vydržela," dodal.
Przybyl stojí v čele oddělení vojenské prokuratury v Poznani, které vyšetřuje nejzávažnější případy organizovaných hospodářských deliktů poškozujících armádu. Týká se to výběrových řízení "šitých na míru" různým firmám, nekalostí při opravách armádního majetku, podvodů, úplatkářství nebo vydírání.
Vyšetřovatel tragédie u Smolensku se střelil do hlavy. Těsně po tiskové konferenci - čtěte ZDE
Zapomenutá operace Krkonoše 1980: Československé divize vyjely na Polsko - čtěte ZDE
Loni Przybyl a jeho podřízení vyšetřovali například nekalosti spojené s modernizací válečných lodí nebo s opravou vojenské techniky určené pro polské vojáky v Afghánistánu.
"Mohl jsem se smířit s tím, že mi zdemolovali auto, že mi odšroubovali kola a chtěli, abych se zabil," řekl Przybyl o tom, co se mu stalo v minulosti.
Video z incidentu
"Nemohl jsem se s smířit s neopodstatněným útokem a z obviňování z nezákonné činnosti, která padala na naši adresu," hájil vojenský prokurátor své kolegy podezřelé, že bezprávně chtěli po telefonních operátorech záznamy z mobilů prokurátorů a novinářů.
K prezidentovi na kobereček
Prezident Bronislaw Komorowski si na úterý na schůzku pozval generálního prokurátora Andrzeje Seremeta, později se sejde i s šéfem vojenském prokuratury Krzysztofem Parulským.
Chce se jich zeptat, oč ve sporu obou prokuratur vlastně jde a proč se Przybyl postřelil. Premiér Donald Tusk je na dovolené a prý nemá v plánu ji přerušovat. Za to si vysloužil kritiku od šéfa opozice Jaroslawa Kaczyńského.
"Divím se, že voják, plukovník, vojenský prokurátor nedokáže vystřelit, tak, aby to udělal pořádně," řekl v televizi TVN24 Janusz Palikot, šéf třetí nejsilnější strany v Polsku. Dodal, že kdyby se ukázalo, že se Przybyl zbláznil, nebylo by to tak hrozné jako případ, kdy by si Przybyl uvědomoval, co dělá. Palikot pondělní čin považuje za "zoufalý výkřik prokurátora". Chce proto, aby se poměry mezi civilní a vojenskou prokuraturou zabývala parlamentní vyšetřovací komise.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist