Tichomořský ostrovní stát Samoa o půlnoci místního času (pátek 11:00 našeho) přeskočí datum 30. prosince a začne rovnou slavit poslední den roku. Překročí totiž směrem na západ datovou linii a zařadí se do stejné datové oblasti jako jeho hlavní obchodní partneři Austrálie a Nový Zéland.

Ještě celý čtvrtek bylo souostroví 21 hodin za Austrálií a 23 hodin za Novým Zélandem a na kontakty s některými z největších ekonomik na obvodu Pacifiku mělo jen čtyři pracovní dny v týdnu. Posunutím klikaté mezinárodní datové linie dál na východ se Samoa ocitne jen tři hodiny před východní Austrálii a hodinu před Novým Zélandem.

Mezinárodní datová hranice prochází přibližně 180. poledníkem, ale obchází řadu ostrovů a území, aby státy nebyly rozděleny. Na Samoi se tak postarala o závažné výchylky.

Samoa ke změně pásma přistoupila po 119 letech, kdy byla východně od datové linie kvůli obchodním lodím z Ameriky a Evropy. Postupem času se ale obchodní partneři Samoy měnili a nyní naopak potřebuje být sladěna především s Austrálií a Novým Zélandem.