1. Vondrovy problémy

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se dostal do potíží a nabídl svou rezignaci po aféře spojené s českým předsednictvím EU. Vondra byl tehdy (v roce 2009) vicepremiérem pro evropské záležitosti.

Jak se jmenuje firma, která během českého předsednictví EU zajišťovala předražené audiovizuální služby a kvůli které se Vondra do problémů dostal?

Protechno
Promopro
Provondro
Proeuro

2. Už víme, kdo je kulich

V únoru byla zveřejněna videonahrávka, na které jeden z ředitelů velké pražské nemocnice hovoří o tom, že se při výběrových řízeních běžně využívá prominentních pacientů, takzvaných „kulichů“.

Který z šéfů na videu takhle mluvil?

Šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík
Šéf vinohradské nemocnice Marek Zeman
Ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý
Ředitel Thomayerovy nemocnice Karel Filip

3. Co dělal odborář Engel

Lékařské odbory uspořádaly na přelomu roků 2010 a 2011 největší protestní akci za posledních dvacet let. V čele kampaně Děkujeme, odcházíme, do které se zapojila až čtvrtina českých lékařů a která skončila podpisem dohody s ministrem Leošem Hegerem 23. února 2011, se zviditelnil lékař z vinohradské nemocnice Martin Engel.

Jakou odbornou specializaci tehdy na Vinohradech zastával?

internista
chirurg
patolog
rentgenolog

4. Klausovo pero

Jedním z nejpopulárnějších videí roku 2011 se stalo takzvané „Klausovo pero“. Nahrávka zveřejněná na serveru YouTube ukazuje, jak si český prezident Václav Klaus při jedné ze zahraničních státních návštěv strčil do kapsy saka protokolární pero.

V které zemi byl tehdy prezident Václav Klaus na návštěvě?

Haiti
Vanuatu
Chile
Argentina

5. Mi(ni)str odklonu peněz

Kabinet premiéra Petra Nečase opustilo během roku 2011 celkem šest ministrů. Jeden z nich odstoupil po skandálu s miliony korun, které měl „odklonit“ ke své matce před manželkou, s níž se rozváděl.

O kterého ministra šlo?

Martin Kocourek (ODS), ministr průmyslu a obchodu
Vít Bárta (VV), ministr dopravy
Jiří Besser (TOP 09), ministr kultury
Ivan Fuksa (ODS), ministr zemědělství

6. Vládní rošády

Pro letošní odchody ministrů z Nečasovy vlády se našly kromě "odklonu peněz" od manželky i další důvody. Mezi níže vyjmenovanými zkuste najít ten důvod, který není pravdivý.

Který důvod pro odchod ministra není pravdivý?

Vít Bárta odešel kvůli podezření z korupce. Prý uplácel vlastní poslance.
Ivan Fuksa opustil vládu kvůli skandálu s eurodotacemi pro české farmáře.
Jiří Besser do majetkového přiznání nezapsal spoluvlastnictví luxusního bytu na Floridě.
Nestraník Radek Šmerda musel uvolnit místo členovi Věcí veřejných.

7. Paroubkův politický návrat

Někdejší premiér a bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek ohlásil návrat do politiky a založil novou stranu. Ta se záhy sloučila s národními socialisty, kteří trpěli volebními neúspěchy a dlouhodobě se nemohli prosadit do parlamentu.

Jak se nová strana Jiřího Paroubka jmenuje?

PUMA 19
TYGR 20
LEV 21
GEPARD 22

8. Opozice zdržovala reformy

Vládní koalice prosadila v roce 2011 balík klíčových reformních zákonů: reformu zdravotnictví, sociální reformu zahrnující třeba přísnější vyplácení dávek v nezaměstnanosti, penzijní reformu, která zavádí soukromé penzijní fondy, a také zvýšení nižší sazby DPH ze současných 10 % na 14 % (od 1. 1. 2012) a následným sjednocením obou sazeb na 17,5 % (od 1. 1. 2013). V listopadu však ve sněmovně koalice musela trpělivě přečkat maraton obstrukcí, kterým se opozice snažila zdržovat hlasování.

Jak dlouho opoziční obstrukce trvaly?

4 dny
5 dní
6 dní
7 dní

9. Nový šéf ČT

Novým generálním ředitelem České televize se v září stal Petr Dvořák, exšéf konkurenční TV Nova. Z původních 36 kandidátů ve výběrovém řízení vybrala Rada České televize pětici, z níž později vykrystalizovala finálová dvojice.

Koho Dvořák porazil ve finálové volbě?

Fera Feniče
Hynka Chudárka
Jana Svobodu
Romana Bradáče

10. Smrt Václava Havla

V neděli 18. prosince 2011 zemřel ve věku 75 let poslední československý a první český prezident Václav Havel. Státní pohřeb se konal v pátek 23. prosince a s Havlem se loučily desítky tisíc lidí včetně stovek zahraničních hostů.

Který z uvedených prezidentů nepřijel na státní pohřeb Václava Havla?

Bronislav Komorowski (Polsko)
Christian Wulff (Německo)
Nicolas Sarkozy (Francie)
Ivan Gašparovič (Slovensko)


 

ZKONTROLOVAT

Pozn.: Správné odpovědi se po zkontrolování podbarví zeleně.