V severokorejském Pchjongjangu začal ve středu pohřeb vůdce Kim Čong-ila. Dvoudenní ceremonie, která se kvůli hustému sněžení opozdila o čtyři hodiny, se neúčastní žádné zahraniční delegace.
Tamní státní televize, která z obřadu vysílá přímý přenos, podle agentury AP oznámila, že země je nyní v "láskyplné péči" Kim Čong-una. Ze zahraničních médií jsou přítomny pouze ruská a čínská zpravodajská agentura.
První, soukromá část obřadu se konala v mauzoleu Kumsusan, kde byla rakev s tělem zesnulého vůdce předtím několik dní vystavena. Účastnil se jí údajně pouze vůdcův syn Kim Čong-un a přední straničtí a armádní činitelé.
Poté vyjela černá pohřební limuzína s ostatky Kim Čong-ila do ulic metropole. Doprovázeli ji tři klíčoví muži budoucí KLDR: "velký následník" Kim Čong-un se strýcem Čang Sung-taekem a šéfem armády Ri Jong-hoem. Průvodu i přes husté sněžení přihlíželo v Pchongjangu stovky tisíc lidí, kteří srdceryvně plakali a okázale projevovali zármutek.
"Sníh padá do nekonečna jako slzy," hořekoval ve státní televizi jeden z vojáků. "Jakpak by nebe neplakalo, když jsme ztratili generála, který byl nebeským velikánem? Když nás teď smrt oddělila od generála, lidé, hory a nebesa roní krvavé slzy. Drahý Nejvyšší veliteli!"
Záběry severokorejské televize z pohřbu Kim Čong-ila
Průvod se nakonec vrátil zpět do mauzolea a přímý přenos v televizi vystřídala série dokumentárních filmů o životě Kim Čong-ila.
Balóny z Jižní Koreje
Zármutek nad smrtí Drahého vůdce však nesdílí představitelé severokorejské opozice v Jižní Koreji, kteří poslali do vlasti letáky s výzvami k povstání proti vládnoucí dynastii Kimů.
Balóny s 200 tisíci brožurami směrem nad KLDR vypustila asi padesátka uprchlíků během shromáždění ve městě Padžu nedaleko severokorejské hranice, informovala agentura AFP.
"Bojujme proti přesunu diktatury od našich zapřisáhlých nepřátel Kim Ir-sena a Kim Čong-ila na Kim Čong-una," stojí podle AFP v letácích. K balónům jsou dále připoutány transparenty s nápisy "Kim Čong-ile, jdi k čertu!" a "Kim Čong-un je odsouzen k pádu".
Kromě toho jsou k balónům připevněny dolarové bankovky, aby měli Severokorejci motivaci letáky navzdory obavám z režimu sbírat.
Pohřeb Kim Čong-ila
Byl Kim Čong-il zavražděn?
Kim Čong-il vládl jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Podle státních médií zemřel 17. prosince na infarkt ve věku 69 let, když cestoval vlakem z Pchjongjangu.
Oficiální verzi ale zpochybnily jihokorejské tajné služby. Satelitní snímky podle nich ukazují, že v době vůdcovy smrti stál vlak na nádraží v Pchjongjangu, informuje deník Korean Herald.
Objevují se proto spekulace, že Kim Čong-il byl ve skutečnosti zavražděn v rámci mocenského boje. Jihokorejský deník Korea Times v této souvislosti uvádí názor politologa An Čan-ila, podle něhož za vůdcovou smrtí stojí "skupiny v severokorejské vládě, které nesouhlasily s jeho politikou."
"Proslýchá se, že před tím někdo zavraždil vysoce postaveného představitele v severokorejském vedení. Zatím to není potvrzené, ale podobné řeči jsou důkazem, že u některých lidí na Severu panovala nespokojenost," řekl pro deník Čan-il.
Inspirace pohřbem Kim Ir-sena
Smuteční akce mají v Pchjongjangu pokračovat ve čtvrtek. Podle státní agentury KCNA bude jejich součástí smuteční obřad v poledne místního času, dělová salva nebo tři minuty ticha.
Lokomotivy a lodě naopak uctí památku vůdce troubením a houkáním sirén. Okázalý pohřeb má být podle agentury Reuters ukázkou vojenské moci a už od začátku připomíná pohřeb Kim Čong-ilova otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena, který jako první z rodiny stanul u moci.
Archivní snímky z úmrtí Kim Ir-sena
Jeho vnuk Kim Čong-un bude podle všeho třetím členem rodiny, kdo stane v čele země. Ta se podle agentury Reuters může zdát silná, nicméně neprosperuje.
KLDR, kterou podporuje sousední Čína, se chce zařadit se mezi jaderné mocnosti a letos provedla dva jaderné testy. Podle OSN ale Severokorejci umírají o tři a půl roku dříve než v době Kim Ir-senovy smrti.
Pohřeb Kim Čong-ila
Archivní snímky z úmrtí Kim Ir-sena
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist