Statisíce truchlících se mají ve středu zúčastnit pohřbu zesnulého severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který po 17 letech vlády zemřel 17. prosince ve věku 69 let.
Předpovídají to analytici, podle nichž KLDR na pohřeb zmobilizuje "masovou účast". Severokorejské státní sdělovací prostředky ale zatím žádné podrobnosti o plánovaném pohřbu nezveřejnily a účast zahraničních hostů nebyla povolena.
Experti ale očekávají v zásadě totéž, co se dělo v roce 1994 při pohřbu Kim Čong-ilova otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena. Tedy ceremonii, jejímž cílem je vzdát poctu zesnulému vůdci a podpořit loajalitu vůči jeho následníkovi.
Tím byl nyní zvolen nejmladší syn Kim Čong-ila, asi sedmadvacetiletý Kim Čong-un. Toho už státní sdělovací prostředky oficiálně označují za "velkého následníka".
Jihokorejští akademici uvádějí, že v roce 1994 byl zármutek po smrti Kim Ir-sena převažující emocí v celém Pchjongjangu a prakticky všichni obyvatelé hlavního města mu přišli vzdát poslední poctu. Smutek za Kim Ir-sena byl tehdy opravdový, dodávají.
Tentokrát se také odehrávají scény hromadného truchlení, ale nálada se zdá být mírně odlišná, uvádějí analytici, kteří také spekulují o tom, do jaké míry jsou slzy Severokorejců upřímné a jak moc tečou "na povel" či z pocitu, že "se to má".
Podívejte se, jak Kim Čong-un oplakal smrt otce
Inspirace pohřbem Kim Ir-sena
Když 8. července 1994 zemřel Kim Ir-sen, vyhlásila KLDR desetidenní smutek. V den pohřbu dva miliony lidí lemovaly ulice Pchjongjangu a mnozí z nich plakali.
Pohřebním obřadům předsedal Kim Čong-il oblečený v modrém obleku ve stylu, jaký nosíval čínský vůdce Mao Ce-tung, zatímco jeho otec ležel ve skleněné rakvi podobné té, v jaké nyní spočívá i jeho tělo.
Japonci mají strach z Číny a Severní Koreje: Obnoví prodej zbraní spojencům - čtěte ZDE
Komunistická KLDR má nového vůdce. Kim Čong-un ovládl stranu - čtěte ZDE
Poté, co mu syn vzdal poslední poctu, byla rakev - zabalená do rudé vlajky - naložena do černé limuzíny a vyjela z mauzolea Kamsusan na více než tři hodiny trvající jízdu městem, na níž ji provázela kolona černých mercedesů, vojenská kapela i vůz s obřím portrétem Kim Ir-sena.
Po projetí ulicemi města kolem všech významných míst a čestné salvě z děl se procesí vrátilo zpět do mauzolea, kde je tělo nabalzamovaného Kim Ir-sena vystaveno.
Podobná ceremonie by se měla odehrát i v případě pohřbu Kim Čong-ila, míní Andrej Lankov, odborník na Severní Koreu jihokorejské Kookmin University. Také Kim Čong-il byl nyní balzamován a po pohřbu rovněž spočine v Kamsusanu, kde je nyní jeho tělo vystaveno na skleněném katafalku.
Archivní snímky z úmrtí Kim Ir-sena
"Pochopitelně uvidíme velké veřejné projevy zármutku a pravděpodobně i jeho syna, z nějž bude příští diktátor," poznamenal Lankov. Kim Čong-un, který se údajně povahou podobá svému otci, ale podobou spíše dědečkovi, minulý týden vedl smuteční obřady, poplakal si u otcovy rakve a zasmušile si potřásal rukama s kondolujícími.
Významná podle analytiků je skutečnost, že se od Kim Čong-ilovy smrti nikde veřejně neobjevili jeho dva starší synové Kim Čong-nam a Kim Čong-čul. Ti nejsou uvedeni coby členové oficiálního pohřebního výboru a neobjevili se na žádné fotografii z mauzolea ani jiného smutečního místa.
Archivní snímky z úmrtí Kim Ir-sena
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist