Čína v úterý uvedla do provozu vlastní navigační a lokalizační systém Pej-tou, nazývaný také kompas. Podle agentury AFP systém Peking vyvíjí od roku 2000 s cílem snížit svoji závislost na cizích technologiích. Pej-tou zatím poskytuje služby pouze v oblasti Číny a v přilehlých regionech, informovala dnes agentura Nová Čína.

Provozovatel systému dnes informoval, že Pej-tou bude k dispozici pro čínské i zahraniční společnosti v oblasti vědy a výzkumu. Více ale cílovou skupinu uživatelů nespecifikoval, uvedla agentura AP.

Čína se snaží o nezávislost na americkém Global positionning system (GPS), projektu Evropské unie Galileo i na ruském Globálním navigačním satelitním systému GLONASS. Od roku 2007 postupně vysílala na oběžnou dráhu první satelity.

V roce 2012 hodlá Peking zahájit provoz dalších šesti satelitů, které by měly rozšířit pokrytí systému na téměř celý asijsko-pacifický region. Kompletní bude Pej-tou po vypuštění celkem 35 satelitů vyrobených za pomoci čínských technologií. Systém by měl poskytovat informace pro kartografii, rybolov, dopravu, počasí i telekomunikace, uvedla agentura Nová Čína.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist