Čína v úterý uvedla do provozu vlastní navigační a lokalizační systém Pej-tou, nazývaný také kompas. Podle agentury AFP systém Peking vyvíjí od roku 2000 s cílem snížit svoji závislost na cizích technologiích. Pej-tou zatím poskytuje služby pouze v oblasti Číny a v přilehlých regionech, informovala dnes agentura Nová Čína.
Provozovatel systému dnes informoval, že Pej-tou bude k dispozici pro čínské i zahraniční společnosti v oblasti vědy a výzkumu. Více ale cílovou skupinu uživatelů nespecifikoval, uvedla agentura AP.
Čína se snaží o nezávislost na americkém Global positionning system (GPS), projektu Evropské unie Galileo i na ruském Globálním navigačním satelitním systému GLONASS. Od roku 2007 postupně vysílala na oběžnou dráhu první satelity.
Čína nevěří nezávislým ratingovým agenturám. Chce vytvořit vlastní - čtěte ZDE
Evropa ztrácí, Brazílie překonala Velkou Británii. Přehled 10 největších ekonomik - čtěte ZDE
V roce 2012 hodlá Peking zahájit provoz dalších šesti satelitů, které by měly rozšířit pokrytí systému na téměř celý asijsko-pacifický region. Kompletní bude Pej-tou po vypuštění celkem 35 satelitů vyrobených za pomoci čínských technologií. Systém by měl poskytovat informace pro kartografii, rybolov, dopravu, počasí i telekomunikace, uvedla agentura Nová Čína.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist