Konec boje za svobodu. Za Havlem spadla opona, hlásají v pondělí titulky belgických deníků. Řada z nich zesnulému českému exprezidentovi věnuje prakticky celou titulní stranu. Podobný zájem o "něco českého" je v belgickém tisku naprosto výjimečný.

"Tolikrát unikl smrti, že Češi tomu jen těžko věří," píše z Prahy zpravodajka listu La Libre Belgique Christine Dupréové, jejíž list kromě titulní strany Havlovi věnuje dvoustránku uvnitř deníku.

La Libre Belgique si kromě připomenutí Havlových osudů všímá i množství reakcí, které po jeho úmrtí zazněly od řady světových lídrů a osobnosti. Čtenáři si rovněž mohou přečíst výňatky z Havlova projevu, který o smrti a naději pronesl v roce 1995 v japonské Hirošimě.

Ikona Sametové revoluce

Podle listu Le Soir zemřela ikona Sametové revoluce, která Česku přinesla svobodu a demokracii. I tento frankofonní deník Havlovi věnuje několik stran. Přináší mimo jiné i celostránkový rozhovor s překladatelem Havlových děl Janem Rubešem, který belgickým čtenářům odkrývá kromě jiného i Havlův vztah k hudbě, zejména rocku.

"Na shledanou, umělče! Havel odchází. Svobodný," hlásá další z článků, které zesnulému exprezidentovi Le Soir společně s řadou fotografií věnuje.

Velkou černobílou fotografii s životopisnými údaji má na titulní straně i vlámsky psaný deník De Morgen. Ten navíc hned na úvodní straně přináší i dvě vzpomínky na Havla z pera belgického spisovatele Geerta van Istendaela a bývalého belgického premiéra a nyní šéfa liberálů v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta. Verhofstadt se v něm mimo jiné vyznává, že přišel o vzor a "osobního hrdinu".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist