Václav Havel v neděli zemřel ve věku 75 let. V srdcích svobodomyslných lidí však zůstává jako člověk, který mluvil, když ostatní mlčeli.

Celá Evropská unie v Bruselu vzpomene minutou ticha na zesnulého českého exprezidenta Václava Havla. Polské předsednictví EU totiž rozhodlo, že takto začnou všechna pondělní jednání v Radě EU, kde jsou zastoupeny členský státy unie. Předsednictví to oznámila na sociální síti Twitter.

Politici z celého světa se vyjádřili k odkazu muže, který byl vůdcem sametové revoluce.

Nicolas SarkozyFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy přijal zprávu o úmrtí Václava Havla s "velkým smutkem a hlubokým pohnutím". Oznámil to Elysejský palác, podle něhož hlava Francie zaslala jménem Francouzů upřímnou kondolenci "celému českému lidu".

Barack Obama mluvil o situaci v Libyi"Václav Havel byl přítelem Spojených států a všech, kteří usilovali o svobodu a lidskou důstojnost. Jeho slova budou rezonovat i do budoucna. Zpráva o Havlově úmrtí mě hluboce zasáhla," uvedl americký prezident Barack Obama.

Polský exprezident Lech Walesa: "Český exprezident Václav Havel, který dnes zemřel, by si zasloužil Nobelovu cenu míru. Havel byl velkým a zasloužilým člověkem, bude chybět. Ať odpočívá v pokoji."

 

Rakouský prezident Heinz Fischer: "Smrtí Václava Havla došla konce životní cesta velkého Evropana, spisovatele a humanisty. Byl umělcem a politikem, disidentem a státníkem a vždy dbal svého svědomí. Každý rozhovor s Václavem Havlem mi byl potěšením."

Německá kancléřka Angela Merkelová: "Společně s vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana."

 

Slovenská premiérka Iveta Radičová: "Jako každý politik i on rozděloval, měl své příznivce i velké nepříznivce, také ve Slovenské republice. Nedá se upřít, že to otevření základních bran po roce 1989 do světa udělal právě on."

Předseda EP Jerzy Buzek: "Václav Havel je osobností představující sametovou revoluci a sjednocení Evropy. Byl a zůstane hrdinou."

 

Předseda EK José Barroso: "Jméno Václava Havla zůstane navždy spjato se znovusjednocením Evropy a šířením jejích hodnot do střední a východní Evropy. Byl také zdrojem ohromné inspirace všem těm, kteří po celém světě bojují za svobodu a demokracii. Bývalý český prezident Václav Havel, který zemřel, byl šampionem demokracie a svobody."

Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle: "Byl duší revoluce v Česku. Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem."

 

Kondoloval i Vladimír Mečiar

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt: "Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby. Jeho volání po svobodě dláždilo cestu jednotné a svobodné Evropě."

 

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl: "... velký muž, bez něhož by svoboda nebyla možná."

 

Kohlův ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher: "Evropa je chudší, my všichni jsme chudší. Odešel od nás velký Evropan a humanista."

 

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar: "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin."

 

Šéf ruské liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij: "Byl to čestný člověk, který se nikdy nikoho nebál a věnoval svůj život osvobození svého národa od totalitního režimu."

 

Polský spisovatel, autor knížek o Češích a Česku, Mariusz Szczygiel: "Zemřel Čech, do kterého jsem byl opravdu zamilovaný. Říkal jsem o něm: Prezident, který pořád dokázal být člověkem. Každý den sám sebe shazoval z piedestalu. Na Západě se mě pořád ptají, jestli to byl typický Čech a jestli Češi jsou jako on. Na tu otázku by si asi měl odpovědět každý sám."

David CameronEvropa má vůči Václavu Havlovi velký dluh. Prohlásil to v reakci na úmrtí bývalého českého disidenta, dramatika a prezidenta britský premiér David Cameron.

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která je na návštěvě ČR."Václav Havel byl mimořádnou morální osobností, kterou Američané brali jako důkaz, že lidé ze střední Evropy chtějí patřit k Západu," uvedla v České televizi bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. "Stali se z nás velcí přátelé," dodala.