Bývalý oponent svrženého režimu Munsif Marzúkí byl v pondělí zvolen prozatímním tuniským prezidentem.

Pro 66letého obhájce lidských práv hlasovalo 153 z celkem 217 členů nedávno zvoleného Ústavodárného shromáždění.

Podle agentury Reuters je funkce hlavy státu po křesle premiéra druhou nejvlivnější v Tunisku. Marzúkí, který neměl protikandidáta, ji bude zastávat rok, dokud nebude přepsána ústava a neuskuteční se nové volby.

Tunisko se před necelým rokem stalou kolébkou protivládních povstání, které posléze zachvátily řadu severoafrických a blízkovýchodních zemí. V Tunisku si masové protivládní demonstrace vynutily odchod dlouholetého prezidenta Zína Abdiína bin Alího.

Podle agentury AP je Marzúkí prvním demokraticky zvoleným prezidentem země."Slibuji tuniskému lidu, že budu ze všech sil pracovat pro tuto zemi," řekl podle Reuters po hlasování.

Marzúkí, který je původní profesí lékař, byl za bin Alího režimu po prezidentských volbách v roce 1994 krátce vězněn a donucen odejít do exilu ve Francii. Do vlasti se vrátil 18. ledna, čtyři dny poté, co bin Alí utekl do Saúdské Arábie.

Politický obchod

Marzúkího strana skončila druhá v říjnových volbách do Ústavodárného shromáždění, které platí za prozatímní tuniský zákonodárný sbor. V 217členném shromáždění dostal 153 hlasů, tři členové byli proti, dva se zdrželi a 44 členů z řad opozice odevzdalo prázdné hlasovací lístky. Celkem bylo odevzdáno 202 hlasů.

Tunisané Marzúkího podle tiskových agentur oceňují za neústupnost vůči svrženému režimu, kritici však poukazují na jeho spojenectví s islamisty z umírněné islamistické Strany obnovy, kteří říjnové volby vyhráli.

Tunisané poprvé svobodně volili. Opakovanému hlasování zabránily obarvené prsty - čtěte ZDE

Podle Reuters byl Marzúkí zvolen na základě dohody o rozdělení moci mezi Stranou obnovy, jejíž generální tajemník Hamádí Džibálí má zastávat nejmocnější, tedy premiérský post, Marzúkího Kongresem pro republiku a sekulárním koaličním Demokratickým fórem pro práci a svobody, jehož předseda se má stát předsedou Ústavodárného shromáždění.

Agentura AFP uvedla, že Marzúkí bude do úřadu uveden v úterý po složení přísahy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist