Japonsko v pondělí vypustilo na oběžnou dráhu špionážní družici, už druhou v letošním roce. Podle agentury AFP jde o součást posilování obrany japonského území tváří v tvář severokorejské hrozbě. Satelity ale mají za úkol rovněž monitorovat oblast kvůli přírodním katastrofám.

Japonská vesmírná agentura JAXA uvedla, že vypuštění družice vybavené radary bylo úspěšné a zařízení správně funguje. Jiné podrobnosti o vlastnostech a kapacitě satelitu odmítla agentura podle AP poskytnout.

Vyslané satelity jsou schopné rozeznávat poměrně malé objekty i v noci, případně také přes vrstvu mraků. Družice nicméně mohou rovněž sbírat údaje o škodách způsobených přírodními katastrofami, například zemětřesením, přívalovou vlnou tsunami či tajfuny.

První dvojici špionážních satelitů Japonsko vypustilo v roce 2003 v důsledku obav ze zbrojního programu KLDR, která už několik let prováděla raketové testy. V současnosti má Japonsko na oběžné dráze čtyři optické satelity shromažďující informace.

Dvě špionážní radarové družice, které JAXA vypustila dříve, však selhaly. Vypuštění dalšího satelitu má Tokio v plánu na příští rok.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist