Kvůli silnému znečištění vzduchu v italské metropoli přikročila římská radnice k mimořádnému opatření - ve čtvrtek během dopravní špičky mohou do ulic pouze motoristé, kteří mají liché registrační značky.

Radnice se k radikálnímu kroku rozhodla kvůli vážné smogové situaci. Úroveň znečištění totiž již šest dní překračuje stanovené limity, informovala agentura APA.

Ve čtvrtek proto od 9:00 do 13:00 a od 16:00 do 21:00 nesmí vyjet řidiči se sudými registračními značkami. Pokud i tak úroveň smogu překročí limit, prodlouží se opatření i na pátek. Tentokrát budou v nevýhodě vozy s lichými značkami.

"Omezení soukromých vozidel je bolestivé, ale nutné opatření k ochraně zdraví veřejnosti," prohlásil římský primátor Gianni Alemanno.

Italské autokluby iniciativu radnice kritizovaly. Podle nich existují jiné způsoby, jak čistotu ovzduší zlepšit. Spokojeny jsou naopak organizace chránící životní prostředí.

Drastická omezení dopravy nejsou v Římě nijak výjimečná. Nedávno vyhlásila metropole dvě neděle bez aut, aby dostala smog pod kontrolu, připomněla APA.