Skandálem skončilo nedělní druhé kolo voleb v kavkazské Jižní Osetii. Oba kandidáti se vyhlásili za vítěze a svého soupeře označili za podvodníka. Stížnosti na průběh voleb projednává místní nejvyšší soud, který zakázal volební komisi zveřejňovat výsledky. Ta ale soudního rozhodnutí nedbá.
Ve druhém kole se utkali ministr tamní vlády Anatolij Bibilov a vůdkyně opozice Alla Džiojevová. Oba mají v programu co nejtěsnější spolupráci s Moskvou, v zákulisí jsou za hlavní důvod jejich souboje označovány obrovské finanční injekce Ruska, bez nichž by odštěpenecká gruzínská provincie zkolabovala.
Vítězství se v pondělí ráno slavilo v obou táborech. Bibilov i Džiojevová se označili za vítěze, jejich štáby bombardovaly volební komisi stížnostmi na nezákonný postup protivníka.
Obvinění se týká manipulací při sčítání, skupování hlasů, nátlaku na voliče a nezákonné agitace v průběhu voleb. Zahraniční pozorovatelé, všichni bez výjimky z postsovětských států, označili průběh voleb za spravedlivý.
Stížnostmi volebních štábů se zabýval jihoosetský nejvyšší soud, který zakázal volební komisi zveřejňovat výsledky do doby, než své šetření skončí. Krátce poté ale komise oznámila, že po sečtení hlasů v 74 z 85 okrsků vede Džiojevová s 56,7 procenta, zatímco Bibilov získal jen 40 procent.
Chávez: Venezuela uzná nezávislost Abcházie a Jižní Osetie - čtěte ZDE
Obama a Medvěděv slibují mír, ale v Jižní Osetii přituhuje - čtěte ZDE
Zmatky v Jižní Osetii jsou velkou blamáží pro Kreml, který je hlavním a téměř jediným ochráncem jihoosetské "nezávislosti". Lze-li věřit výsledkům oznámeným volební komisí, favorit Moskvy Bibilov ve volbách propadl, přestože mu otevřeně projevovali podporu prezident Dmitrij Medveděv i premiér Vladimir Putin.
Slepá volební ulička navíc jen prohlubuje dlouhodobý chaos, který se v Jižní Osetii projevuje hlavně bojem o podíl na miliardových dotacích Moskvy.
Drahé uznání samostatnosti
Kromě Ruska samostatnost jihoosetské provincie, která se před třemi lety s podporou Moskvy odtrhla od Gruzie, uznávají jen Rusku přátelsky nakloněné režimy ve Venezuele a Nikaragui a kromě nich ještě tři tichomořské ostrovy Nauru, Tuvalu a Vanuatu, za jejichž diplomatickou vstřícnost podle nepotvrzených informací Rusko štědře zaplatilo.
Proti nezávislosti provincie se ostře stavějí Spojené státy i Evropská unie a spor zatěžuje i jejich vztahy s Ruskem. Před rokem například zmařil přijetí závěrečného dokumentu na summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v kazašské Astaně.
Země EU místo závěrečného akčního plánu OBSE přijaly prohlášení o Gruzii, v němž důrazně podpořily její celistvost a nedotknutelnost jejího území. Samostatné prohlášení s podobným obsahem vydala i česká delegace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist