Ministři zahraničí Ligy arabských států schválili protisyrské sankce, které mají zastavit represe Damašku proti civilistům. Katarský ministr zahraničí Hamad bin Džasím bin Džabr Sání na tiskové konferenci oznámil, že sankce podpořilo 19 z 22 států ligy.

Součástí sankcí je zákaz veškerých obchodních a finančních kontaktů se syrskou vládou, zmrazení syrských aktiv v arabských bankách, přerušení leteckého spojení s Damaškem a zákaz cestování syrských politiků do arabských států. Seznam politiků, jichž se zákaz cestování týká, bude sestaven později.

Podle arabských diplomatů ministerskou schůzku provázely spory. Někteří ministři, například z Alžírska a Ománu, varovali před unáhlenosti a před možným dopadem sankcí na civilní syrské obyvatelstvo. Svůj hlas sankcím ale nakonec odepřeli jen ministři zahraničí Iráku a Libanonu, kteří svůj negativní postoj deklarovali už dříve.

Vlády těchto zemí se obávají, že omezení obchodu poškodí jejich vlastní hospodářství a zkomplikuje život tisícům Iráčanů a Libanonců, kteří v Sýrii žijí a pracují.

Vyhlášení sankcí proti Sýrii je v dějinách vztahů mezi arabskými státy bezpříkladným krokem. Proti vlastnímu členu LAS dosud nikdy opatření podobného rozsahu neodhlasovala.

Jak poznamenává agentura AFP, syrská ekonomika je už nyní podlomena sankcemi Evropské unie a USA. Arabské sankce mohou mít na Damašek ještě drtivější dopad, protože země LAS jsou příjemci poloviny syrského vývozu a jejich produkty tvoří čtvrtinu syrského dovozu.

Návrh plánu sankcí v sobotu vypracovali ministři hospodářství a financí LAS. Sankce začala liga připravovat poté, co v pátek Sýrie nereagovala na její žádost o přijetí arabských vojenských a civilních pozorovatelů. Ti měli v zemi monitorovat, jak Damašek realizuje plán ukončení vlny násilností a zahájení vnitropolitického dialogu.

Tisíce uprchlíků

Za posledních osm měsíců protivládních nepokojů podle mezinárodních pozorovatelů zemřelo při střetech s bezpečnostními složkami více než 3500 civilistů. Další tisíce lidí Sýrii opustily a odešly raději do uprchlických táborů v sousedním Turecku a Jordánsku.

Členy výboru ministrů zahraničních věcí LAS jsou Katar, Egypt, Súdán, Alžírsko, Omán a Saúdská Arábie. Jednání, jemuž předsedají katarský premiér šajch Hamad bin Chalífa Sání a šéf LAS Nabíl Arabí, je přítomen také turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist