Základní svalové mechanismy umožňující úsměv si děti vyvíjejí už před narozením ještě v těle matky. Potvrdili to britští vědci, kteří využili ultrazvukové videonahrávky a poskytli tak nové důkazy, že úsměv a smích jsou člověku vrozené, a ne jen reakcí na okolí, napsal francouzský list Le Temps.

Nadja Reisslandová z Durhamské univerzity s týmem kolegů zaznamenala postupné objevování pohybů obličeje, které začínají ve druhém trimestru a umožňují vytvoření všech prvků smíchu kolem 30. týdne těhotenství. Svá zjištění vědci publikovali v časopise PloS ONE.

Vědci s pomocí ultrazvukové kamery nahráli dvě děti v dělohách svých matek. Analýza s využitím systému rozpoznávání emocí v lidské tváři (FACS) amerického psychologa Paula Ekmana jim umožnila určit výrazy spojené se smíchem a pláčem. Ve 34. týdnu těhotenství, tedy více než měsíc před porodem, už byly tyto výrazy jasně rozpoznatelné.

"Tyto mimické pohyby byly spontánní a nemohl je vyvolat ultrazvuk, protože děti si ho pravděpodobně ani nebyly vědomy," řekla Reisslandová. "Abychom vyloučili možnost vnějšího vlivu, rozhodli jsme se raději zvolit tento přístup, než abychom studovali předčasně narozené děti," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist