Maročané mají v pátek možnost ve volebních místnostech rozhodnout o složení parlamentu, v němž největší šance pravděpodobně má umírněná islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje (PJD). Formace mimo jiné spoléhá na vliv říjnového vítězství umírněných islamistů v Tunisku i na ohlasy dění v dalších muslimských zemích, například Turecku či Egyptě.
Předčasné volby jsou fakticky jedním z výsledků červencového referenda, které podnítil král Muhammad VI. ve snaze zastavit protivládní protesty. Podle novelizované ústavy by měl král část svých pravomocí předat zvoleným činitelům, konkrétně například výkonná moc by měla být přesunuta na vládu. Panovník ale bude nadále předsedat zasedáním vlády a ponechal si i poslední slovo v otázkách náboženství a armády či kontrolu soudů.
Především mladí Maročané reformu považují za nedostatečnou a požadují zavedení parlamentní monarchie západního typu.
Podle pozorovatelů důležitým faktorem voleb bude účast voličů, jichž je v této severoafrické zemi 13 milionů. Prodemokratičtí aktivisté totiž vedli rozsáhlou kampaň za bojkot voleb.
Arabské jaro v sametové verzi: Maročané podpořili královské reformy - čtěte ZDE
Nepokoje se přesouvají do Maroka. Proti králi lidé demonstrují v Casablance i Rabatu - čtěte ZDE
Do volebního klání je zapojeno na třicet stran. Největším soupeřem favorizované dosud opoziční strany PJD jsou Strana nezávislosti (Istiklál) premiéra Abbáse Fásího a liberální Národní sdružení nezávislých (RNI), které je rovněž součástí nynější vládní koalice.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist