Zambijská vláda se ohradila proti snaze České republiky donutit Evropskou unii k uvalení sankcí na africký stát kvůli trojici čechů zadržených a obviněných ze špionáže. Uvedl to místní deník Zambia Daily Mail. "Zambie je svrchovaný stát s vlastním právem," prohlásil ministr zahraničí Chishimbu Kambwili.

Postup ČR v EU charakterizoval jako nešťastný. Kambwili prohlásil, že záležitostí se zabývá soud a že vláda do legálních věcí nezasahuje. Dokud se o věci vyjednává, není podle něj v zájmu dobrých diplomatických vztahů, aby ČR Zambii hrozila sankcemi.

Podle českého ministerstva zahraničních věcí se ovšem jedná o nedorozumnění, které navíc může situaci pouze zhoršit.

"Ministerstvo rozhodně neusiluje o vytvoření nějakých sankcí proti Zambii ze strany EU. Je ale třeba říct, že k nedorozumnění by jistě nedošlo, kdyby si zambijský ministr zahraničí Chishimba Kambwili našel čas na telefonát s ministrem Karlem Schwarzenbergem. V diplomatických vztazích je takové odmítání zcela nestandardní," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

K mylné interpretaci vedly zambijskou stranu zřejmě kroky některých českých europoslanců. Ty ale byly podle ministerstva jejich samostatnou iniciativou a ne oficiální žádostí státu.

Zambijský list citoval velvyslance Zahradníčka, který však hrozbu sankcí popřel. Další citovaný poslanec ODS Evžen Tošenovský se k ekonomickému tlaku na Zambii ze strany unie staví zdrženlivě. "...v první řadě určitě půjde o diplomatické jednání," prohlásil.

Jediný, kdo se obrátil na čelní představitele Unie, byl europoslanec Jan Březina. Ten se v dopise zaslaném ministryni zahraničí EU se o možném ekonomickém tlaku zmínil.

"Zambie patří k významným příjemcům rozvojové pomoci EU a to je silná páka, kterou EU může při vyvinutí diplomatického tlaku použít. Vyzval jsem v této souvislosti komisařku Ashtonovou, aby v případě potřeby neváhala Zambii pohrozit zastavením rozvojové pomoci EU," uvedl.

"Už tím, že se zambijská strana ozvala, to splnilo svůj účel," dodal Březina. Od úřadu Ashtonové ale zatím žádnou odpověď neobdržel.

Dovolenou zakončili ve vazbě

Tři Češi přijeli do africké země jako turisté, ale byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Češi obvinění odmítají. Hrozí jim 25 let vězení.

Záležitostí se zabývá zambijský soud, české ministerstvo zahraničí do africké země vysílá zvláštního zmocněnce. Lidové noviny napsaly, že soud by měl začít tento týden a že se očekává stažení obžaloby. Češi by se podle deníku mohli vrátit do tří týdnů.

Zadržení Češi si prý nemohou stěžovat na špatné zacházení a jsou už na svobodě na kauci. Podle předchozích zpráv trojice přebývá v rozestavěné nemovitosti bratra honorárního konzula a musí se každý pátek hlásit na policii. V policejní vazbě byli týden.

Související