Dosluhující slovenská premiérka Iveta Radičová se rozhodla odvolat ministra obrany Ľubomíra Galka. Vaz mu srazila kauza s odposlechy novinářů vojenskou kontrarozvědkou.

"Pro odposlechy neexistuje žádné odůvodnění, protože kontrarozvědka nemá vyšetřovací pravomoci," sdělila na tiskové konferenci po setkání s Galkem Radičová. Naposledy prý takové pravomoci měla slovenská Státní bezpečnost.

Úřady podle ní rovněž prozkoumají postup soudců, kteří odposlechy schválili. Vyšetřování se patrně nevyhnou ani média, a to kvůli zveřejnění utajovaných přepisů rozhovorů z odposlechů.

Jedna z největších afér s odposlechy ve slovenské historii propukla v pondělí poté, co tisk zveřejnil informace o sledování tří redaktorů listu Pravda a šéfa zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka.

Z dostupných informací vyplývá, že redaktory listu nechala vojenská kontrarozvědka odposlouchávat kvůli úniku informací z této tajné služby. Gučíka zase sledovala v souvislosti s podezřelými aktivitami jeho reklamní agentury; šéf TA3 nařčení z nezákonného jednání odmítl.

Galko informace o sledování novinářů původně popíral, později se bránil, že odposlechy se uskutečňují jen s povolením soudu. Zveřejnění přepisů hovorů označil za pokus o diskreditaci své osoby v souvislosti s odhalováním podezřelých tendrů na ministerstvu obrany za bývalé vlády.