Ministerstvo vnitra nezískalo s pomocí expertů a zpravodajců dostatek závažných materiálů k tomu, aby připravilo návrh na pozastavení činnosti Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Vyplývá to z materiálů, které by měla ve středu projednat vláda.

Přesto se ale stranou chce dál zabývat a chce ji sledovat. Kabinet ministrovi vnitra v červenci uložil, aby návrh na pozastavení činnosti komunistů do konce října vypracoval.

Vnitro oslovilo čtyři experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Michal Mazel, Pavel Uhl, Ivo Svoboda ani Miroslav Mareš pozastavení činnosti nedoporučují. Odborníci se shodli na tom, že není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu.

Podle zprávy pro vládu tak nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo se obrátilo i na Bezpečnostní informační službu, zda nemá poznatky o protiústavní činnosti komunistů. Odpověděla, že nemá.

"Ministerstvo tedy ani za pomoci externích subjektů a zpravodajských složek nezískalo dostatek relevantních materiálů, které by jakýmkoli způsobem odůvodňovaly právní postup vlády vůči KSČM, a které by tedy vůbec umožňovaly vypracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM," píše vnitro ve své zprávě.

Vnitro: Levicový extremismus je třeba sledovat

Ministerstvo vládě už dřív předložilo svou analýzu, která pozastavení činnosti KSČM nedoporučovala. Podle jeho expertů komunisté nenaplňovali žádný z bodů, které Nejvyšší správní soud v minulosti vyjmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany.

Právníci nenašli důkazy, že by KSČM aktivně spolupracovala se sdruženími, která prosazují komunistickou ideologii agresivněji. Demokracii prý neohrožuje. Kabinet ministrovi Janu Kubicemu (nestraník) přípravu návrhu na pozastavení činnosti v létě uložil.

Podle zprávy vnitra je nutné levicový extremismus sledovat. Navrhne proto vládě seznam několika kroků. Ministerstvo by chtělo prověřovat činnost občanských sdružení, s nimiž KSČM spolupracuje. Zaměřit by se mělo zvlášť na Komunistický svaz mládeže, Svaz mladých komunistů Československa či Klub českého pohraničí.

Mezi opatření by mělo patřit také vzdělávání policistů a soudců o krajně levicových projevech a symbolice, a to kvůli postihování. Vzniknout by mohla pracovní skupina, v níž by byli právníci, bezpečnostní experti i akademici. Měli by zhodnotit možnosti postihů levicového extremismu a případně navrhnout změny.

Vzdělávat by se měli i učitelé, aby žákům komunistickou éru představovali objektivně. Ve školách by se také měly na toto téma konat diskuse.