Americká přítomnost v Asii a Tichomoří podle Obamy patří mezi priority jeho vlády. "Spojené státy budou hrát větší a dlouhodobou roli při formování tohoto regionu a jeho budoucnosti," řekl prezident v projevu v australském parlamentu.
Obama se vyjádřil rovněž k situaci v Barmě. Tamní vláda podle něj sice zahájila dialog o reformách, musí však více pracovat na zlepšení situace v oblasti lidských práv. "Někteří političtí vězni byli propuštěni. Vláda zahájila dialog. Porušování lidských práv nicméně pokračuje," řekl americký prezident.
Netanjahu je lhář, stěžoval si Sarkozy Obamovi. Rozhovor politiků vyzradila sluchátka - čtěte ZDE
Obama vyhrál, Putin je druhý. Přehled 10 nejmocnějších lidí planety - čtěte ZDE
Posílení USA v Austrálii
Obama již ve středu na společné tiskové konferenci s australskou premiérkou Julií Gillardovou oznámil, že USA příští rok posílí svůj kontingent v Austrálii o 250 příslušníků námořní pěchoty. Agentura Reuters poznamenala, že jde o největší rozmístění amerických sil v Austrálii od druhé světové války. Podle Číny je tento krok USA v rozporu s myšlenkou míru a rozvoje a zasloužil by pečlivější zvážení.
Čínské výdaje na armádu se od devadesátých let minulého století ztrojnásobily a loni se vyšplhaly na zhruba 160 miliard dolarů (přibližně tři biliony korun). Čínská armáda začátkem letošního roku uskutečnila první zkušební let stíhačky nezachytitelné radarem a v létě otestovala svou první letadlovou loď.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist