Mladí Řekové migrují po vzoru svých dědů kvůli prohlubující se ekonomické krizi a rostoucí nezaměstnanosti mimo jiné do Německa. Místo dělníků jako v 60. letech jde ale spíše o lidi s vyšším vzděláním, napsala v úterý agentura AFP.

"Pracovala jsem sedm měsíců v Řecku a dostala jen desetinu slíbené mzdy. Rozhodla jsem se proto pokusit se o štěstí v Berlíně," řekla Atéňanka Elin Georgakilová, která má diplom z interiérové architektury. V německé metropoli je teprve 14 dní, bydlí v podnájmu u mladého Němce s řeckými kořeny Marka Sokianose, kterého úděl jeho krajanů přiměl k tomu, aby jim pomáhal podle svých sil.

Mladá žena patří k nové vlně mladých diplomovaných lidí, kteří byli nuceni kvůli krizi svou rodnou zemi opustit. A jako mnozí jiní si i ona vybrala Německo, kde už žije velká řecká komunita imigrantů, třetí největší po Austrálii a Spojených státech.

Ta v Německu pochází z migrační vlny z 60. let, kdy tehdejší západní Německo během hospodářského zázraku doslova hladovělo po dělnících, kterých se mu nedostávalo. Kromě Turků, Italů a Španělů se nabídla možnost v rámci mezivládních úmluv i Řekům. Kdo se neuchytil v průmyslu, zkoušel to ve službách - po krizi v první polovině 70. let se množily jako houby po dešti například řecké restaurace a cestovní kanceláře.

Nynější krize, která se promítla do nezaměstnanosti ve výši 18 procent v Řecku (ve srovnání s 6,5 procenta v Německu), zasáhla valnou měrou i absolventy vysokých škol. V nich vidí německá strana velkou příležitost.

Příležitost pro lékaře, inženýry a učitele

"V Německu chybějí lékaři. V Řecku musejí mladí dlouho čekat například na místo v interně," podotkla Beate Raabeová z německé Ústředny pro zprostředkování práce (ZAV). "Proto jsme v letech 2010 a 2011 zorganizovali s našimi řeckými partnery náborové akce pro mladé absolventy medicíny," dodala.

"Od letošního roku navíc zkoumáme zájem řeckých inženýrů o práci v Německu. Koncem roku budeme pravděpodobně mít první výsledky monitoringu," upozornila rovněž Raabeová.

Velkou překážkou, se kterou se setkala i Elin Georgakilová, je ale to, že se řecká mládež příliš německy ve škole neučí, neboť zcela převládá angličtina. I to se ale mění: nárůst zájmu o kurzy němčiny je na Goetheho institutech v Německu i v zahraničí přímo raketový. Ve srovnání s loňským rokem počet studentů původem z Řecka stoupl letos o 30 procent.

Řekové jsou v Německu úspěšní

O tom, že už se řada Řeků v Německu uchytila, svědčí údaje německých pracovních úřadů, podle nichž počet Řeků přispívajících na sociální pojištění stoupl letos meziročně o skoro šest procent. Očekává se přitom, že údaj z konce roku bude ještě vyšší.

Nárůst zájmu o práci v Německu registruje také německé ministerstvo zahraničí, které eviduje žádosti na svém velvyslanectví v Aténách.

Elin Georgakilová se zatím učí německy na počítači, práci stále hledá. V jednom z berlínských butiků nabízí módní kabelky, které vyrobila s přítelkyní a které prodává za 25 až 45 eur v očekávání lepších zítřků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist