VV se spojily s opozicí i přes velmi zásadní nesouhlas ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Proti byla kromě zástupců jeho strany drtivá většina poslanců ODS.

Zachování daňového zvýhodnění stravenek Kalousek označil za fatální porušení koaliční smlouvy. Jak řekl, pokládá to za vítězství stravenkové lobby.

"Dál budou daňoví poplatníci doplácet na existenci druhé měny v této zemi. Ale není to tragédie pro takto zásadní zákon. Je to prostě jenom hloupost," řekl.

Předseda VV Radek John namítl, že vláda by neměla předvádět aroganci moci. Podle něj 92 procent obyvatel chce stravenky a zrušení jejich podpory by do státního rozpočtu nepřineslo ani korunu.

"Naopak by stálo další miliardy s tím bonusem," uvedl John. V daňové reformě totiž zůstalo zavedení zaměstnaneckého bonusu ve výši 3000 korun ročně, kterým vláda chtěla alespoň zčásti nahradit rušení zaměstnaneckých benefitů. VV chtěla při zachování stravenek bonus zrušit.

"Tahle legrace bude stát 12 miliard," uvedl předseda poslanců VV Vít Bárta.

Hlasování o zachování daňového zvýhodnění stravenek bylo velmi těsné. Až třetí pokus přinesl výraznější převahu, když pro bylo 84 ze 157 přítomných poslanců.

Z ODS hlasoval pro jen ministr zemědělství Petr Bendl, ale pak řekl, že si popletl knoflíky. Hlasovalo se tak znovu. K VV, ČSSD a komunistům se připojili Stanislav Huml (nezařazený) a Jiří Šlégr (LEV 21).

Lídři koalice se v úterý večer přitom shodli, že budou hledat v příštích dvou letech systémovější podporu zaměstnaneckého stravování. Daňová reforma by totiž měla platit až od roku 2014.

Zdanění hazardu odloženo?

"Ono to prostě nejde. Poslanecká sněmovna se může usnést, aby ministerstvo financí zařídilo, že zítra nevyjde slunce. Ale ono stejně vyjde," řekl na adresu poslanců ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle jeho slov je způsob zdanění hazardu, který sněmovna schválila, nerealizovatelný. "A rozhodně není realizovatelný od příštího roku," dodal ministr.

Reakce koaličních politiků na změny v daňové reformě

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 - STAN

VV dnes dostaly koalici do naprosto neuvěřitelné situace, ten návrh je nerealizovatelný. Evidentně tady vznikla koalice hazardu s částí ODS, VV a ČSSD, kdy odvody, které měly jít obcím, městům, tak přesunuli zpět do loterijních společností. Cítím za tím tlak loterijních společností, existuje tady vážné podezření, zda to VV udělaly úplně dobrovolně a jenom tak.

Karolína Peake, vicepremiérka, místopředsedkyně VV

Koaličně nevěrné hlasování nebylo zdaleka jen u stravenek, hlasování probíhalo podle plotu, ne podle koaliční dohody. My jsem dlouho avizovali, že chceme stravenky podpořit.

Miroslav Kalousek, ministr financí a místopředseda TOP 09

Neznamená to žádné zastavení reformního zákona. Ta zásadní otázka zní, zda o povinných odvodech mají rozhodovat volené orgány anebo zda o nich mají rozhodovat majitelé loterijních společností. Tak, jak to s odbornou péčí předložil rozpočtový výbor, se obávám, že je to nespravovatelné. Neumím si představit, jak si s tím finanční správa poradí. Už jenom proto, že pozměňovací návrh zní na třetiny a třetina je jak známo nekonečné číslo.
Já si musím rozmyslet, zda a za jakých okolností pokračovat v tak vážné práci s někým, kdo nedrží ani písemné ani slovní dohody.

Vít Bárta, předseda poslaneckého klubu VV

Bohužel se nám poprvé stalo, že jsme se nedokázali shodnout na K9, jestli se stravenky zruší. My jsme je jasně upozornili, že budeme trvat na zachvování stravenek, jinak jsme ustoupili ze všech požadavků.

Zdanění hazardu přitom má platit právě od ledna 2012.

 Zastánci stravenek včetně Unie zaměstnavatelů argumentují tím, že 1,3 milionu českých občanů využívá stravenky, dalšího 1,8 milionu pak závodní stravování.

Podle poslance Jana Látky by zrušením tohoto bonusu každý zaměstnanec přišel měsíčně o 800 korun. Vládou navrhovaný zaměstnanecký bonus ve výši 250 korun měsíčně je proto nedostatečný.