Přechodným řeckým premiérem by se mohl stát respektovaný makroekonom Lukas Papademos, spekulují světová média. Nejčastěji tipovaný kandidát již z USA přicestoval do Atén a měl by zahájit politická jednání.
"Lukas Papademos bude od zítra novým premiérem země. Dohodli se na tom v noci odcházející předseda vlády Jorgos Papandreu a šéf opozice Antonis Samaras," napsal v pondělí řecký středolevý deník Ta Nea, aniž by uvedl zdroje své informace.
Jednání řeckých politických sil o vytvoření přechodné vlády, na němž se vláda a opozice dohodly o víkendu, však postupuje během pondělí jen velmi pomalu. Řecká média předpokládají, že politiky čeká další "dlouhá noc" a výsledky lze očekávat spíše až k ránu.
Ještě v pondělí odpoledne vypadalo vše tak, že dohoda bude uzavřena každou chvíli. K večeru se však začaly z kruhu jednajících stran objevovat náznaky, že "problémy se sestavením prozatímní vlády přetrvávají". Další jednání premiéra Jorgose Papandrea a šéfa opozice Antonise Samarase se očekávají později večer, napsala agentura DPA.
Řecký prezident svolal schůzku. Bude se jednat o nástupci Papandrea - čtěte ZDE
Papandreovy dny ve vládě jsou sečteny. Řeky zachrání koalice národní jednoty - čtěte ZDE
Aténská média se ale shodují na tom, že favoritem na nového šéfa přechodné vlády zůstává Papademos; od něj se očekává, že zachrání Řecko od státního bankrotu.
"Euro chrání malé ekonomiky"
Narodil se roku 1947 v Aténách a napříč řeckou politikou je vnímán jako vysoce schopný odborník, který si zachovává nezávislost a nepodléhá tlaku politických stran. Letos působil jako poradce premiéra Jorgose Papandrea.
Během 70. let vystudoval Technologický institut v americkém státě Massachusetts, kde získal titul z elektroinženýrství a doktorát z ekonomie.
Renomé si doma Papademos vydobyl především jako bankéř. Od roku 1985 pracoval v tamní Národní bance, jejímž šéfem byl v letech 1994-2002. Během tohoto období zajišťoval hladký přechod Řecka od drachmy k euru. V roce 2001 vyzdvihl euro jako měnu, která chrání malé ekonomiky před "vnějšími otřesy", které způsobil útok z 11. září.
Následně získal angažmá jako viceprezident Evropské centrální banky (ECB), kterou kvůli práci pro premiéra Papandrea opustil loni. Za svého působení v této evropské instituci zdůrazňoval, že vlády musí držet své dluhy pod kontrolou.
“Zásahy ECB na suverénních trzích s dluhopisy by vlády neměly považovat za 'dárečky'. Jsou dočasné. Vlády nemůžou předpokládat či očekávat, že jim ECB vždycky bude ulehčovat financování bez ohledu na cíle jejich fiskální politiky a politiky vůbec," citoval Papademose list Wall Street Journal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist