Za "oblast katastrofy" vyhlásila v pondělí syrská opozice město Homs, které je baštou odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada, a vyzvala mezinárodní společenství k zásahu na ochranu tamních civilistů.
Těch bylo od neděle v Homsu zabito nejméně 17. Dnes v noci vládní vojáci po pětidenním obklíčení a vytrvalém ostřelování Homsu vstoupili do rezidenční čtvrti Báb Amr, odkud se před nimi stáhly oddíly dezertérů.
Vojáci a příslušníci milicí šabíha loajálních Asadovi pročesávají ulice v Homsu, zatýkají lidi a rabují, oznámily agentury s odvoláním na zprávy odpůrců režimu.
Osmisettisícový Homs se během osmiměsíčního povstání proti Asadovu režimu proměnil v jedno z hlavních center protestů i vládních represí. Zabity tam byly desítky civilistů, nejméně 17 od neděle.
Armáda v minulých pěti dnech Homs sevřela do těsného obklíčení a ostřelovala ho z děl a tanků. Obyvatelům Homsu pomáhali vzdorovat vládním vojáků desítky armádních dezertérů, před nočním vstupem jednotek do města se ale údajně stáhli.
Homs jako "oblast katastrofy"
Střechová opoziční koalice Syrská národní rada (SNR) vyhlásila dnes Homs za "oblast katastrofy" a vyzvala Organizace islámské konference a další mezinárodní a arabské organizace k "rychlé intervenci s cílem zastavit masakr páchaný režimními vojáky v Homsu".
Podle SNC nejnovější vojenské obklíčení Homsu znemožnilo přísun léků, zdravotnického materiálu a potravin do tohoto třetího největšího syrského města. Vládní vojáci prý také bránili obyvatelům Homsu uprchnout do bezpečnějších míst.
Čeká vás katastrofa, vzkázaly arabské země Sýrii kvůli porušování slibu - čtěte ZDE
Do ulic syrského Homsu opět vyjely tanky. Demonstranti mluví o dvaceti obětech - čtěte ZDE
"Pronikají teď (vojáci) do domů a zatýkají lidi, moc toho ale v Báb Amru nezůstalo. Bojovníci milicí šabíha přivezli dodávky a nákladní auta a rabují domy a obchody," řekl agentuře Reuters telefonicky jeden z aktivistů Raíd Ahmad.
Podle syrské organizace pro monitorování lidských práv se sídlem v Londýně si střety mezi údajnými dezertéry a vládními vojáky v Homsu vyžádaly "desítky mrtvých a zraněných v obou táborech".
Obyvatelé podle tohoto zdroje, citovaného agenturou AFP, viděli nákladní auto "plné těl".
Porušený slib
Autoritativní režim prezidenta Asada čelí od poloviny března protestům, jejichž potlačování si vyžádalo podle OSN již 3000 mrtvých.
Do ulic syrského Homsu opět vyjely tanky. Demonstranti mluví o dvaceti obětech - čtěte ZDE
Zásah v Sýrii způsobí desítky Afghánistánů, varuje syrský vládce Asad - čtěte ZDE
Minulý týden Damašek přistoupil na návrh řešení krize v Sýrii vypracovaný Ligou arabských států (LAS) a zavázal se v ohlášené dohodě k ukončení násilí, stažení vojáků z měst, propuštění politických vězňů a umožnění přístupu do země zahraničním novinářům a humanitárním organizacím.
Navzdory tomu ale v represích pokračuje a dál nechává do lidí střílet. Liga se proto sejde 12. listopadu, aby znovu jednala o Sýrii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist