Řecká vláda se dnes ocitla nad propastí, když její řady rozvrátil návrh premiéra Jorgose Papandrea vyhlásit referendum o účasti země v eurozóně. Poslanci vládní strany PASOK údajně trvají na Papandreově demisi a prosazují do čela budoucí koaliční vlády bývalého viceprezidenta Evropské centrální banky Lukase Papadimose. Papandreu ale prý opustit funkci nehodlá, opozice volá po předčasných volbách.
Informovaný řecký zpravodajský server To Vima předpověděl, že Papandreu dnes podá demisi a zahájí s ostatními politickými stranami jednání o vytvoření "vlády národní spásy". Podle agentury Reuters poslanci strany PASOK navrhují, aby se do jejího čela postavil uznávaný finančník, bývalý viceprezident Evropské centrální banky Papadimos.
Podle zprávy řecké televize by měl Papandreu ještě dnes po mimořádné schůzi vlády navštívit prezidenta Karolose Papuliase. Žádné další podrobnosti televize neuvedla, ale zpráva posílila spekulace o chystané vládní demisi.
Papandreu se ovšem podle agentury Reuters nehodlá vzdát. Vládní mluvčí řekl, že funkci složit nechce. Šéf Papandreovy kanceláře novinářům sdělil, že premiér "nerezignoval a rezignovat nemíní".
Ministr financí si pochvaluje členství v eurozóně
Ministr Venizelos po návratu ze summitu G20 v Cannes prohlásil, že je proti referendu, protože členství země v eurozóně je "historickým úspěchem", který nesmí být zpochybňován. "Členství nesmí být předmětem referenda," uvedl Venizelos.
Papandreu provádí čistku v řecké armádě. Řekům se vrací vzpomínky na juntu - čtěte ZDE
Jan Bureš: Pravděpodobnost neřízeného bankrotu Řecka roste - čtěte ZDE
Zdroj z Venizelosova ministerstva agentuře Reuters řekl, že "uspořádat za nynějších okolností referendum je to poslední, co země potřebuje". Návrh na referendum, s nímž Papandreu přišel v pondělí, Venizelos původně schvaloval.
Ministr Chrysochoidis podle AFP řekl, že evropský plán na záchranu řeckých financí by aténský parlament měl ratifikovat co nejdříve. Takový postup referendum fakticky vylučuje. "Parlament by měl ratifikovat evropskou dohodu, která Řecko vyvádí ze slepé uličky," řekl Chrysochoidis.
Řecké vládě se kromě sporů přímo v kabinetu postupně drolí i většinová podpora v parlamentu, který má v pátek hlasovat o důvěře vládě. Podle agentury AFP dnes dva zákonodárci vládnoucích socialistů uvedli, že Papandreovu vládu nepodpoří. Řecká vláda tak má v současnosti jistou podporu 150 poslanců, což jí k vyslovení důvěry nestačí, celkový počet poslanců totiž dosahuje 300.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist