Britská veřejnost už přes měsíc sleduje soudní při dvou ruských oligarchů. Boris Berezovskij u londýnské justice zažaloval svého někdejšího chráněnce Romana Abramoviče, který se v pondělí dostavil do soudní síně k prvnímu výslechu.

Berezovskij v soudní při požaduje šest miliard dolarů (110 miliard korun)  - Abramovič ho prý  v roce 2000 donutil prodat pod cenou akcie ropné společnosti Sibněft. Pokud by tak neudělal, vyhrožoval údajně, že se postará o to, aby zasáhl Putin a jeho akcie vyvlastnil. Abramovič posléze prodal v roce 2005 svůj balík akcií v Sibněfti koncernu Gazprom údajně za 13 miliard dolarů.

V doprovodu ochranky s černými brýlemi a sluchátky v uších i týmem obhájců ruský miliardář veškerá vznesená obvinění odmítl.

Berezovskij podle něj vůbec podíl v Sibněfti neměl a obchodními partnery nebyli. Připustil, že Berezovskému zaplatil v letech 1995 až 2002 na 2,5 miliardy dolarů - ovšem prý za to že mu poskytoval ochranu a kontakty. "Musel jsem Berezovskému platit za to, že jsem mohl vytvořit ropnou společnost pod jeho ochranou," uvedl.

"Místy bylo obtížné vyhovět Berezovského požadavkům, které byly často přehnané. Byl jsem však znepokojen tím, co by se mohlo stát, kdybych ztratil jeho ochranu," uvedl Abramovič ve svědeckém prohlášení. "Když Boris Berezovskij potřeboval najmout letadlo nebo jachtu, požádal mě, abych to zaplatil."

Abramovič, jehož majetek se pohybuje okolo deseti miliard liber (290 miliard korun), je ve Velké Británii znám hlavně jako majitel fotbalového klubu Chelsea. Kontaktu s médii se ale vyhýbá. U soudu mluvil rusky a jeho odpovědi byly tlumočeny do angličtiny. Měl by vypovídat ještě zbytek týdne a celý soud má trvat asi dva měsíce.

Berezovskij před soudem před dvěma týdny tvrdil, že byl Abramovičovým mentorem a jednal s ním jako se synem. Abramovič to popřel a obvinil Berezovského z megalomanie a "dalekosáhlých politických ambicí". "Někdy na něm bylo cosi megalomanského, což ho vedlo k nebývalým, někdy fantastickým návrhům," uvedl Abramovič. Podle něj Berezovskij uvažoval i o návratu monarchie do Ruska.

Obchod se zbraněmi

Berezovského právník Laurence Rabinowitz předložil soudu dokument z roku 1992, podle něhož byl Abramovič vyšetřován kvůli údajnému podvodu při dodávkách nafty. Abramovič připustil, že byl zatčen, ale pak byl propuštěn, protože se prý ukázalo, že šlo o nedorozumění.

Podle Rabinowitze Abramovič v roce 1995 jednal s britským právníkem Stephenem Curtisem o možném prodeji ruských tanků a dalších zbraní. Abramovič řekl, že nikdy zbraně neprodával, protože na obchod se zbraněmi má monopol stát. Curtis, který zastupoval Berezovského, zahynul v roce 2004 v Anglii při havárii vrtulníku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist