Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám se chce sám vydat Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu. Tvrdí to podle agentury Reuters libyjská Přechodná národní rada (NTC). Svoje vydání údajně nabídl i bývalý šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí, který podle informací potvrzených kmenem Tuaregů pobývá v Nigeru. ICC v reakci na oznámení o vydání uvedl, že nemá žádné potvrzení této zprávy ze strany NTC.

"Navrhují svoje vydání do Haagu," řekl Abdal Madžíd z NTC agentuře Reuters. Mluvčí soudu Fádí Abdalláh poté agentuře sdělil, že ICC se tuto informaci nyní snaží ověřit u libyjské vlády.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a Sanúsího na základě obvinění ze zločinů proti lidskosti v červnu.

Podle úterních informací byl Sajf Islám na útěku z Libye do Nigeru. Kaddáfího druhorozený syn prý prchá stejnou trasou, jakou v září povstalcům unikl jeho mladší bratr Saadí. Nejprve tak měl překročit hranice s Alžírskem, odkud bude pokračovat do Nigeru. Cestou mu prý pomáhají Tuarégové, kteří patřili k nejvěrnějším stoupencům jeho otce.

Bývalý šéf rozvědky Sanúsí údajně vstoupil na území Nigeru před několika dny v doprovodu konvoje vedeného Tuaregy. Ti zůstali věrnými stoupenci Kaddáfího, až do jeho smrti. Sanúsí hrál dlouho klíčovou roli při udržování kontroly nad Libyí. I když byl podstatně méně viděn na veřejnosti, předpokládá se, že právě on stál za nejbrutálnějšími akcemi proti nebezpečím, které režimu hrozily.

Podle stejného tuaregského zdroje se směrem do Nigeru pohybuje také Sajf Islám, nyní by se měl nacházet severně od nigerské hranice mezi Libyí a Alžírskem.

Nigerská vláda dříve prohlásila, že členové Kaddáfího režimu, kteří v zemi požádají o azyl, nebudou vydáni do Libye, pokud nebude zaručena jejich bezpečnost. Uvedla ale také, že osoby stíhané ICC vydá.

O Sajfovi Islámovi, jehož jméno znamená Meč islámu, během bojů proti Kaddáfího režimu i po nich kolovala řada informací, které se později ukázaly jako nepravdivé. Jen za poslední týden informovala média o tom, že byl zabit nedaleko Syrty, nebo o tom, že byl zadržen východně od Tripolisu. Později však tato tvrzení popřela.

V den úmrtí svého otce ve videonahrávce vysílané syrskou televizí Ar-Raj vyzval Kaddáfího věrné, aby pokračovali v boji.

Související