V jihopolských Katovicích leží 20.000 tun nebezpečného odpadu z Česka, který podle portálu gazeta.pl může způsobit ekologickou katastrofu. Polská strana se proto obrátila na české ministerstvo životního prostředí se žádostí, aby Češi dehty vzniklé při zpracování ropy smíchané s uhelným prachem odvezli zpět. Případ bude vyšetřovat polská prokuratura.

Halda vyrostla na kraji Katovic v prostoru bývalé Uthemannovy hutě. "Nemáme pochybnosti o tom, že to jsou nebezpečné materiály," citovala gazeta.pl Annu Wrześniakovou, šéfka inspekce životního prostředí v polském Slezsku. Halda odpadu je v bývalé huti pod širým nebem, pokud by se látky z ní dostaly do spodních vod, znamenalo by to ekologickou katastrofu.

Podle likvidátora hutě Kazimierze Kwaśniaka byl pozemek pronajat jisté firmě ze Sosnowce jako prostor pro skladování paliva. "Část toho se už asi prodala, protože část haldy zmizela," řekl Kwaśniak. Při spalování takového materiálu se musí dodržovat přísné podmínky, jinak do vzduchu unikají chemikálie nebezpečné pro člověka.

Poláci údajně o případu informovali české ministerstvo životního prostředí a čekají na odpověď. Aby se nebezpečné látky z haldy v Katovicích nešířily dál, vydala generální inspekce životního prostředí zákaz převážení tohoto odpadu po polském území.

Nepovolený dovoz odpadu občas trápí také Česko, zejména oblasti, které leží blízko německých hranic.