Řecko se ještě nevzpamatovalo z dvoudenní generální stávky provázené masovými demonstracemi, kterou se nepodařilo zabránit parlamentu, aby přijal nová tvrdá úsporná opatření, a odbory už chystají stávku novou.
Měla by proběhnout už příští týden, varují vládu. Potvrdili to dnes nejvyšší představitelé obou hlavních organizací zaměstnanců státního a soukromého sektoru.
Podle předsedy odborové organizace státních zaměstnanců ADEDY Iliase Iliopulose citovaného agenturou AP nový balík opatření "nebude realizován".
"Schválením tohoto strašného zákona vláda ignorovala lidové povstání. Naší odpovědí je: odejděte pryč, jak nejrychleji můžete, v Řecku už pro vás není místo," prohlásil Iliopulos. Dodal, že stávka se uskuteční příští týden. Konkrétní termín zatím neuvedl.
Do stávky se hodlá zapojit i svaz zaměstnanců v soukromém odvětví GSEE. Člen jeho řídícího výboru Stathis Anestis prohlásil, že jeho organizace plánuje dlouhodobý boj proti tvrdým škrtům, které si vymohli "žraločí věřitelé".
Stávku, při níž se skoro zastavil ekonomický chod země, provázely manifestace o účasti až 150 tisíc lidí, které se zvrhly v násilnosti s jedním mrtvým a asi 200 zraněnými. Z několika desítek zadržených bylo nakonec devět lidí obviněno z násilí s následkem těžkého ublížení na zdraví, kterého se dopustili proti příslušníkům policie. Hrozí jim za to i několik let vězení.
Protesty v Řecku
Přesto to ale nestačí. Vláda byla nucena si proto nechat schválit v parlamentu další sérii bolestivých zásahů. Chce zrušit minimálně 30 tisíc pracovních míst ve státní správě, což se dotkne převážně lidí těsně před důchodem. Přestože nepřijdou o plnou výši penze, budou muset na ni poslední rok až dva s platem sníženým o zhruba 40 procent.
Řecko rámcově schválilo tvrdé úspory. Nastala bitva všech bitev, říká politik - čtěte ZDE
Řecký aktivista zemřel při demonstraci, nadýchal se příliš slzného plynu - čtěte ZDE
Zároveň se ruší skoro všechny příplatky k základním platům úředníků. Fakticky padá ochrana zaměstnanců kolektivními smlouvami, což povede rovněž k zmrazení či poklesu mezd v soukromé sféře.
Čtvrteční hlasování parlamentu dál oslabilo pozici socialistické vlády premiéra Jorgose Papandrea. Ta se opírá nyní o většinu 153 socialistických zákonodárců, kteří bezvýhradně nové kroky přijali. Po volbách před dvěma lety přitom šli socialisté do parlamentu s 300 místy s přesilou 160 poslanců. Během přijímání úsporných kroků se tak socialistický klub drolil a pokud ani nynější kroky nepřinesou kýžený obrat, pak hrozí, že se rozpadne.
Francouzsko-německé rozhovory se zdržují
Papandreu poté, co s ulehčením děkoval poslancům za podporu, netajil své rozčarování nad tím, že Německo a Francie začaly odkládat přijetí komplexního plánu řešení evropské dluhové krize. Kromě posílení kapacity záchranného fondu EFSF zajímá Atény především rozsah zapojení soukromých investorů do druhého balíku finanční pomoci Řecku.
Od partnerů v Evropské unii a od Mezinárodního měnového fondu si zajistily Atény již jeden balík pomoci, a sice tříletý úvěr v celkové výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). Už z něj vyčerpaly pět částí, šestou splátku Řecko potřebuje dostat do listopadu, jinak skončí v platební neschopnosti.
Protesty v Řecku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist