Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová v pátek vyzvala obyvatele hlavního města, aby přesunuli majetek na výše položená místa. Voda už prosakuje na předměstí Bangkoku a dvanáctimilionová metropole podle ní neujde nejhorším záplavám, jaké zemi postihly za posledních 50 let. Povodně už si vyžádaly nejméně 342 obětí, informovaly tiskové agentury.

Varování následovalo den poté, co vláda nechala otevřít několik klíčových vodních bran v riskantním pokusu nechat nahromaděnou vodu protéct kanály přes město do moře. Úřady připustily, že kanály se mohou rozlít, ale zatím nikdo neví, do jaké míry.

Podle informací agentury AP už začala voda zaplavovat domy na severním předměstí Lak Si, které leží u hlavního kanálu Prapa. Voda na některých místech vystoupala do výšky po kolena, ale škody jsou zatím malé a nezasahují do hlavní bangkocké obchodní čtvrti.

Premiérka Šinavatrová řekla novinářům, že kanál Prapa je hlavním zdrojem znepokojení, protože v něm voda v noci na pátek podstatně stoupla. "Chtěla bych požádat obyvatele všech bangkockých čtvrtí, aby byli připraveni přesunout svůj majetek na vyšší místa," prohlásila Šinavatrová, ale vzápětí dodala, že by lidé "neměli panikařit".

V letošním roce postihly jihovýchodní Asii mimořádně silné monzunové deště, které si zatím vyžádaly na 745 obětí – kromě Thajska také ve Vietnamu, Kambodži, Laosu a na Filipínách. Nejhorší situace je právě v Thajsku a meteorologové předpokládají další přívaly vody tekoucí od severu ze zaplavených oblastí k hlavnímu městu, kde zatím vodu zadržovaly hráze z milionů pytlů s pískem. Úřady se ale obávají, že tyto bariéry budou pod sílícím tlakem vody povolovat.