Smrt svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího představuje podle reakcí z celého světa zásadní přelom v dalším vývoji země. Zatímco lídři Evropské unie to označili za konec éry despotismu v Libyi, pro amerického prezidenta Baracka Obamu to znamená konec "dlouhého a bolestivého období".

"Oznámená smrt Muammara Kaddáfího představuje konec éry despotismu a represe, kterou libyjský lid trpěl příliš dlouho," uvedli v krátkém společném prohlášení předseda Evropské komise José Barroso a prezident EU Herman van Rompuy.

Libye podle nich nyní může otočit stránku v historii a vydat se na cestu demokracie. Oba představitelé unie vyzvali libyjskou přechodnou vládu, aby se zasadila o to, že v této severoafrické zemi, v níž značnou roli hraje kmenové uspořádání, bude zahájen proces usmíření.

Za odstranění "další překážky" považuje Kaddáfího smrt americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která podle amerických médií nejprve reagovala překvapeným povzdechem. Šéfka americké diplomacie, která už v úterý v Libyi řekla, že Spojené státy si přejí Kaddáfího vidět mrtvého nebo ve vězení, to zároveň označila za příležitost pro Libyi "posunout se kupředu".

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že se tím otvírá nová stránka pro libyjský lid a zahajuje proces nastolování demokracie. Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země se odmítla intervence NATO v Libyi zúčastnit, vyjádřila přání, aby Libye zahájila nové politické období v míru. Šéf německé diplomacie Guido Westerwelle vyslovil naději, že "v Libyii nastává nová éra míru a demokracie".

Podle britského premiéra Davida Camerona mají obyvatelé Libye po Kaddáfího smrti větší šanci na "silnou a demokratickou budoucnost". Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé označil událost za konec 42leté tyranie a počátek "demokracie a obnovy v Libyi". Juppé a Cameron zároveň projevili "hrdost" nad vojenskou intervencí svých zemí v Libyi. Juppé se svým britským kolegou Williamem Haguem zároveň shodl, že operace NATO brzy skončí.

Historickým předělem nazval smrt Kaddáfího generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Cesta, kterou bude muset Libye a její lid ujít, bude ale ještě těžká a plná výzev. Nastal nyní čas pro všechny Libyjce, aby se sjednotili," prohlásil.

Italský premiér Silvio Berlusconi vyjádřil přesvědčení, že válka v Libyi tím skončila. "Sic transit gloria mundi" (tak pomíjí světská sláva)," poznamenal podle agentury AFP Berlusconi před svými spolustraníky. Itálie, která v minulosti platila za blízkého spojence Kaddáfího režimu, se nicméně během letošních bojů v Libyi postavila na stranu mezinárodní koalice.

Vatikánský státní sekretář, tedy fakticky předseda vlády, kardinál Tarcisio Bertone vyslovil naději, že v Libyi nastane mír a demokracie. Vatikán dnes zároveň uznal povstaleckou vládu za legitimního zástupce Libye.

Reakcí z blízkovýchodních zemí bylo zatím poskrovnu. Zatímco libanonský premiér Saad Harírí označil Kaddáfího smrt za "nevyhnutelný konec všech tyranů", syrská exilová opozice dnes prohlásila, že teď přišla řada na syrského prezident Bašára Asada. Podle polského ministerstva zahraničí je Kaddáfího smrt výstrahou pro ostatní diktátory ve světě.

Americký senátor John McCain už před potvrzením Kaddáfího smrti prohlásil, že jde o konec první fáze libyjské revoluce. USA a Evropa nyní musejí podle něj prohloubit podporu libyjskému lidu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist